NM i friidrett 1977
NM i friidrett 1977 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Vertsby | Lillehammer | ||
Vertsland | Norge | ||
Arena(er) | Lillehammer | ||
Dato | 26.–28. august |
Norgesmesterskapet i friidrett 1977 bestod av flere arrangementer som i 1977 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert på Stampesletta på Lillehammer 26.–28. august. Arrangør var Lillehammer IF.[1][2] Kongepokalvinnere var Terje Thorslund og Grete Waitz.[3]
Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1977 – Askøy 6. mars
- 25 km landeveisløp – Sokna 14. mai
- Maraton – Lillesand 18. juni
- NM i mangekamp 1977 og stafetter – Trondheim 10.–11. september
- Terrengløp – Bergen 17. april (kort løype) og Drammen 8. oktober (lang løype)
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mona Evjen | IL i BUL | 12.0 |
02 | Bjørg Marifjæren | Høyang | 12.3 |
03 | Turid Bjørkli | Hamar IL | 12.4 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mona Evjen | IL i BUL | 25.1 |
02 | Hanne Keth Qvale | Sandnes IL | 25.5 |
03 | Ann Synnøv Moen | IL i BUL | 25.6 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Hanne Keth Qvale | Sandnes IL | 56.5 |
02 | Else Karin Systad | Eidsvåg | 57.4 |
03 | Nanna Gjerde | Gneist | 57.9 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Waitz | SK Vidar | 2:08.3 |
02 | Randi Langøigjelten | FIK Ren-Eng | 2:11.8 |
03 | Siri Bjelland | Fana IL | 2:12.0 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Waitz | SK Vidar | 4:12.2 |
02 | Oddrun Mosling | Frosta IL | 4:25.2 |
03 | May Britt Stange | Haugesund IL | 4:25.9 |
3000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ingrid Christensen | SK Freidig | 9:36.5 |
02 | Oddrun Mosling | Frosta IL | 9:56.4 |
03 | Mona Kleppe | Eidsvåg | 10:04.2 |
4 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Waitz | SK Vidar | 13:10 |
02 | Oddrun Mosling | Frosta IL | 14:25 |
03 | Mona Kleppe | Eidsvåg | 14:47 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Waitz | SK Vidar | 39:20 |
02 | Ingrid Christensen | SK Freidig | 40:00 |
03 | Marit Myrmæl | Meldal | 41:57 |
100 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Hilde Fredriksen | Grorud | 14.3 |
02 | Heidi Benserud | Horten | 14.4 |
03 | Ina Garvik | Fana IL | 14.5 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Hilde Fredriksen | Grorud | 62.6 |
02 | Anne Hemstad | Fredrikstad IF | 62.8 |
03 | Ina Garvik | Fana IL | 63.3 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Inger Bækken Kulstad Toril Finnestrand Solveig Moen Gunn Haugan | Steinkjer FIK | 48.4 |
02 | Anne Gro Harby Ann Synnøv Moen Mona Evjen Anne Karine Storsveen | IL i BUL | 48.6 |
03 | Lise Pedersen Ina Garvik Elin Myhrvold Siri Bjelland | Fana IL | 49.3 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ann Synnøv Moen Astrid Brun Mona Evjen Anne Karine Storsveen | IL i BUL | 3:52.1 |
02 | Lise Pedersen Ina Garvik Elin Myhrvold Siri Bjelland | Fana IL | 3:54.2 |
03 | Randi Langøigjelten Lene Hestdal Heidi Vien Mona Hansen | IL Tyrving | 3:54.5 |
3 x 800 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Gro Reinhardt Heidi Vien Randi Langøigjelten | IL Tyrving | 6:44.5 |
02 | Siri Berg Marit Risan Karin Bonde | Ranheim IL | 6:45.8 |
03 | Eva Moksnes Ingvild Lein Oddrun Mosling | Frosta IL | 6:53.4 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Utteberg Ann Synnøv Moen Mona Evjen Anne Karine Storsveen | IL i BUL | 2:14.5 |
02 | Lise Pedersen Elin Myhrvold Ina Garvik Siri Bjelland | Fana IL | 2:15.3 |
03 | Gunn Haugan Solveig Moen Inger Bækken Kulstad Toril Finnestrand | Steinkjer FIK | 2:16.1 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Astrid Tveit | Lillehammer IF | 1.80 |
02 | Grete Bjørdalsbakke | Ørsta | 1.73 |
03 | Tone Harby | Hamar IL | 1.70 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Solveig Moen | Steinkjer FIK | 5.98 |
02 | Heidi Benserud | Horten | 5.83 |
03 | Mette Karin Ninive | Raufoss IL | 5.81 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Anne Gro Harby | IL i BUL | 49.80 |
02 | Hilde Bratvold | Hamar IL | 48.30 |
03 | Greta Sårheim | Breim | 48.30 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Ann-Kristin Straume | Yrjar | 48.50 |
02 | Gunhild Hagen | IL i BUL | 48.00 |
03 | Greta Sårheim | Breim | 46.16 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Cecil Tidemand-Hansen | IL i BUL | 13.90 |
02 | Inger Holter | IL i BUL | 13.44 |
03 | Gunhild Hagen | IL i BUL | 13.12 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Øyvind Røst | IL i BUL | 11.2 |
02 | Johnny Haugen | IL i BUL | 11.2 |
03 | Knut M. Stokke | IF Ready | 11.3 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Johnny Haugen | IL i BUL | 21.8 |
02 | Knut M. Stokke | IF Ready | 22.0 |
03 | Øyvind Røst | IL i BUL | 22.1 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Odd Evensen | Urædd | 49.0 |
02 | Stein-Are Agledal | Sandefjord TIF | 49.2 |
03 | Ivar Lødemel | IL i BUL | 50.1 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bo Breigan | Fredrikstad IF | 1:55.0 |
02 | Per Øystein Saksvik | Ranheim IL | 1:55.4 |
03 | Ingar Engelund | Minerva | 1:55.6 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Erik Mathisen | IL Gular | 3:51.1 |
02 | Anfin Rosendahl | IL Gular | 3:51.3 |
03 | Thor Høydahl | Leknes & Omegn | 3:52.4 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Knut Kvalheim | IK Tjalve | 14:15.9 |
02 | Arne Kvalheim | IK Tjalve | 14:22.9 |
03 | Jim Johansen | IL i BUL Tromsø | 14:25.8 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Knut Kvalheim | IK Tjalve | 29:33.1 |
02 | Øivind Dahl | IL i BUL | 29:49.8 |
03 | Jim Johansen | IL i BUL Tromsø | 29:54.9 |
25 km landeveisløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jan Fjærestad | Fana IL | 1:18:12 |
02 | Henry Olsen | IL i BUL Tromsø | 1:18:39 |
03 | Thorbjørn Larsen | Stålkameratene | 1:18:45 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Thorbjørn Larsen | Stålkameratene | 2:25:54 |
02 | Henry Olsen | IL i BUL Tromsø | 2:26:41 |
03 | Bent Natvig | Kamp-Vestheim | 2:29:08 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Øyvind Dahl | IL i BUL | 31:23 |
02 | Asle Olsen | Sunndal | 31:41 |
03 | Jan Fjærestad | Fana IL | 31:45 |
20 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jan Fjærestad | Fana IL | 1:11:38 |
02 | Svein Arve Pedersen | Hamar IL | 1:12:01 |
03 | Oddvar Brå | IL Leik | 1:12:16 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Vidar Aardal | Nøtterøy | 14.8 |
02 | Petter Hesselberg | Byåsen IL | 14.8 |
03 | Arvid Dahm | IK Tjalve | 14.9 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Harald Gjengedal | Fjellhug/Vereide | 54.4 |
02 | Jan Torgersen | IF Hellas | 55.1 |
03 | Ola Eiken | Urædd | 55.5 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sverre Sørnes | IL Gular | 8:53.0 |
02 | Steinar Gressløs | Sarpsborg IL | 8:53.4 |
03 | Kristian Stensæther | IL i BUL | 8:55.7 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Terje Hellesylt Øyvind Røst Audun Garshol Ivar Lødemel | IL i BUL | 42.3 |
02 | Odd Ivar Solvik Nils Petter Guldseth Elias Skotvoll Oddmund Raanes | Ranheim IL | 43.1 |
03 | Per Sletholt Svein Kolsrud Roald Meland Stein Are Agledal | IK Tjalve | 43.3 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Birger Lundestad Ola Eiken Eivind Senneseth Harald Gjengedal | IL Gular | 3:21.6 |
02 | Svein Kolsrud Ove Lillebæk Åge Galgerud Stein Are Agledal | IK Tjalve | 3:21.7 |
03 | Harald Bjørbæk Geir Tveit Øystein Gulbrandsen Odd Evensen | Urædd | 3:23.2 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Thor Høydahl Anfin Rosendahl Morten Thorgersen Erik Mathiesen | IL Gular | 15:42.3 |
02 | Peder Arne Sylte Eirik Berge Claus Hagli Knut Kvalheim | IK Tjalve | 15:43.3 |
03 | Roger Øye Ivar Egeberg Alf Einar Fornes Stig Roar Husby | IL i BUL | 15:58.8 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Audun Garshol Johnny Haugen Øyvind Røst Terje Hoffmann | IL i BUL | 1:57.0 |
02 | Egil Eiken Øystein Gulbrandsen Ola Eiken Odd Evensen | Urædd | 1:57.0 |
03 | Terje Hellesylt Tore Dahler Hans Gunnar Steinbakken Ivar Lødemel | IL i BUL 2 | 1:59.1 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Terje Totland | Eikanger | 2.16 |
02 | Finn Georg Kristoffersen | Torodd IF | 2.10 |
03 | Stein Landsem | Malm | 2.05 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kristen Fløgstad | Kristiansands IF | 7.50 |
02 | Johnny Haugen | IL i BUL | 7.37 |
03 | Jon Matias Garlid | TIF Viking | 7.32 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Wilhelm Sorteberg | Kamp-Vestheim | 4.80 |
02 | Reidar Aarskog | IL i BUL | 4.70 |
03 | Svein Ruud | SK Vidar | 4.60 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Sigurd Langeland | IL Høyang | 15.87 |
02 | Kristen Fløgstad | Kristiansands IF | 15.79 |
03 | Jan Albrigtsen | Stålkameratene | 15.12 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Terje Thorslund | Nittedal IL | 80.62 |
02 | Tom Heieren | Ringerike | 73.58 |
03 | Bjørn Grimnes | IL i BUL | 72.24 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Svein Inge Valvik | SK Vidar | 58.84 |
02 | Anders Hoff | Trond | 53.36 |
03 | Ole Haugom | Brandbu | 52.48 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Ole Haugom | Brandbu | 17.72 |
02 | Bjørn Bang Andersen | IL i BUL | 17.37 |
03 | Leif Rise | IL Vestar | 16.51 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Anders Hoff | Trond | 63.14 |
02 | Arild Busterud | Løten | 61.96 |
03 | Richard Olsen | Lyngdal IL | 60.62 |
Referanser
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Aage Møst (red.): Raskest, høyest, lengst i 100 år: norsk friidrett 1896-1996. Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 8200225917.
- Einar Munthe-Kaas (red.) Sportsboken 1977/78, s. 274-77. Dreyer Bok. ISBN 82-7096-047-0.
- Adresseavisen 12. september 1977, s. 12.
- friidrett.no: Årsstatistikk menn 1977