NM i friidrett 1947
Norgesmesterskapet i friidrett 1947 bestod av flere arrangementer som i 1947 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet for menn ble arrangert på Bislett stadion i Oslo 15.–17. august. Arrangør var Norges Friidrettsforbund.[1]
For første gang fikk kvinner også være med i NM. Hovedmesterskapet for kvinner ble arrangert på Bislett stadion i Oslo 9.–10. august. Arrangør var Torshaug IF.[2]
Kongepokalvinner ble Martin Stokken.[3] Kongepokal for kvinner ble ikke utdelt.
Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapene:
- NM i hopp uten tilløp 1947 – Stavanger 16. mars
- Stafetter – Sandvika 14. september
- NM i mangekamp 1947 – Arendal 27. juli, Odda 27. juli og Sandvika 13.–14. september
- 25 km landeveisløp – Skarnes 24. august
- Terrengløp – Hemnesberget 26. mai (3 km) og Enebakk 26. mai (8 km)
Kvinner
60 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Solveig Toms | Oslo IL | 8.0 |
02 | Liv Paulsen | Viking, Stavanger | 8.1 |
03 | Kari Landsvik | Nornen | 8.1 |
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Solveig Toms | Oslo IL | 12.7 |
02 | Liv Paulsen | Viking, Stavanger | 12.8 |
03 | Kari Landsvik | Nornen | 12.9 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Edith Øieren | Vika IF | 26.7 |
02 | Liv Paulsen | Viking, Stavanger | 27.8 |
03 | Signe Borthen | Tyrving | 27.9 |
80 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjørg Gamborg Andersen | Frogn | 13.5 |
02 | Solveig Toms | Oslo IL | 14.4 |
Kun 2 deltagere
4 x 100 meter stafett
Plass | Klubb | Tid |
---|---|---|
01 | Oslo IL | 52.4 |
02 | Tyrving | |
03 | Grane, Arendal |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Edith Øieren | Vika IF | 5.15 |
02 | Mari Forberg | Verdal IL | 4.76 |
03 | Dora Andvik | Frogn | 4.57 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Edith Øieren | Vika IF | 1.45 |
02 | Randi Borge | Skjalg IL | 1.40 |
03 | Irene Brandtsø | Raumnes & Årnes | 1.40 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Liv Paulsen | Viking, Stavanger | 10.87 |
02 | Gerd Særbø | Stavanger | 9.95 |
03 | Åse Kjølseth | Oslo IL | 9.76 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Magnhild Kjønsberg | Sørskogbygda | 31.18 |
02 | Marit Hemstad | IL i BUL | 31.09 |
03 | Aase Hagen Minne | Eidsvoll | 30.48 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Magnhild Kjønsberg | Sørskogbygda | 33.59 |
02 | Else Andresen | Oslo IL | 33.16 |
03 | Lillian R. Andersen | Kongsten | 31.56 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Haakon Tranberg | Kristiansand IF | 10.8 |
02 | Peter Bloch | Ready | 10.9 |
03 | Reidar Nordgreen | SK Brann | 11.1 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Peter Bloch | Ready | 22.0 |
02 | Haakon Tranberg | Kristiansand IF | 22.1 |
03 | Henry Johansen | Grand | 22.7 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Vade | IK Tjalve | 49.0 |
02 | Rolf Bakken | Oslo-Ørn | 49.6 |
03 | Per Dokka | Ready | 49.7 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Vade | IK Tjalve | 1:55.3 |
02 | Sigurd Roll | Ready | 1:55.8 |
03 | Alf Taraldrud | IL i BUL | 1:56.2 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kaare Vefling | IL i BUL | 3:54.0 |
02 | Willy Sponberg | Mode | 3:54.2 |
03 | Asbjørn Hansen | Sandane | 3:56.4 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Martin Stokken | Selsbakk IF | 14:55.8 |
02 | Sturla Kaasa | Stabæk | 15:07.4 |
03 | Alv Kveberg | Alvdal | 15:10.6 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Martin Stokken | Selsbakk IF | 31:02.2 |
02 | Øivind Gundhus | IF Hellas | 32:46.4 |
03 | Einar Nymark | Nymark | 33:07.6 |
25 km landeveisløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | John Systad | TIF Viking | 1:34:45 |
02 | P. Ottosen | Lunner | 1:47:27 |
03 | Andreas Stangeland | TIF Viking | 2:04:33 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sturla Kaasa | Stabæk | 15:40 |
02 | Gudmund Olsen | IF Rollo | 15:48 |
03 | Alf Taraldrud | BUL | 15:59 |
8 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Martin Stokken | Selsbakk | 27:45 |
02 | Thorvald Wilhelmsen | Grue-Finnskog | 29:00 |
03 | Einar Nymark | Nymark | 29:13 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Arnt Garpestad | Skjalg IL | 15.6 |
02 | Finn Aaserud | Ready | 15.7 |
03 | Egil Arneberg | NTHI | 15.9 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ole B. Opsahl | IL i BUL | 55.6 |
02 | Gottfred Holmvang | Tyrving | 55.7 |
03 | Einar Saxhaug | IK Tjalve | 56.2 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Martin Stokken | Selsbakk IF | 9:28.8 |
02 | Alv Kveberg | Alvdal | 9:43.4 |
03 | Leif Røymark | Ørn | 10:08.6 |
4 x 100 meter stafett
4 x 400 meter stafett
4 x 1500 meter stafett
Plass | Klubb | Tid |
---|---|---|
01 | Stabæk | 16:48.4 |
02 | Mode | 17:00.0 |
03 | IF Ready | 17:02.4 |
1000 meter stafett
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Haakon Tranberg | Kristiansand IF | 7.13 |
02 | Trygve Stenerud | Ski | 7.03 |
03 | Knut Nordgren | Brann | 7.00 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Gundersen | Elverum | 1.93 |
02 | Birger Leirud | Leirsund | 1.93 |
03 | Erik Stai | Vestheim | 1.85 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Rune Nilsen | Tønsberg-Kam. | 14.40 |
02 | Petter Solemdal | Molde | 13.79 |
03 | Kaare Strøm | Grane, Arendal | 13.67 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Erling Kaas | IK Tjalve | 4.05 |
02 | Audun Bugjerde | IK Tjalve | 3.50 |
03 | Wilhelm Carlsen | TIF Viking | 3.50 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Arthur Dybing | Herd | 14.58 |
02 | Eivind Sværen | Torshaug IF | 14.50 |
03 | Yngvar Thoresen | Oslo Politi | 14.49 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Ivar Ramstad | Røra | 47.34 |
02 | Stein Johnson | IK Tjalve | 45.28 |
03 | Johan Nordby | Torshaug | 45.26 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Odd Mæhlum | Hamar IL | 66.30 |
02 | Einar Røberg | Hamar IL | 62.63 |
03 | Georg Thrane | Asker Skiklubb | 57.66 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Jack Lillo | Torshaug IF | 42.83 |
02 | Sverre Sundal | Urædd | 40.57 |
03 | Alf Skare | Haugesund IL | 39.79 |
Referanser
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Aage Møst (red.): Raskest, høyest, lengst i 100 år: norsk friidrett 1896-1996. Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 8200225917.