Kenya deltog i de olympiska sommarspelen 1988 med en trupp bestående av 74 deltagare, och totalt tog landet nio medaljer.
Boxning
Lätt flugvikt
- Maurice Maina
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Mohamed Haddad (Syrien), 4:1
- Tredje omgången — Förlorade mot Chatchai Sasakul (Thailand), 0:5
Flugvikt
- Anthony Ikegu
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Förlorade mot Philippe Desavoye (Frankrike), RSC
Bantamvikt
- Steve Mwema
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Rambahadur Giri (Nepal), RSC
- Tredje omgången — Besegrade Alberto Machaze (Mozambiue), 5:0
- Kvartsfinal — Förlorade mot Kennedy McKinney (USA), 0:5
Fjädervikt
- John Wanjau
- Första omgången — Besegrade Laszlo Szöke (Ungern) på poäng
- Andra omgången — Förlorade mot Regilio Tuur (Nederländerna) på poäng
Lättvikt
Lätt weltervikt
- David Kamau
- Första omgången — Besegrade Abidnasir Shahab (Jordanien), RSC
- Andra omgången — Besegrade Martin Ndongo-Ebanga (Kamerun), 5:0
- Tredje omgången — Förlorade mot Sodnom Altansukh (Mongoliet), 0:5
Weltervikt
- Robert Wangila → Guld
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Đorđe Petronijević (Jugoslavien), RSC-2
- Tredje omgången — Besegrade Khaidan Gantulga (Mongoliet), AB-2
- Kvartsfinal — Besegrade Khristo Furnigov (Bulgarien), 5:0
- Semifinal — Besegrade Jan Dydak (Polen), walk-over
- Final — Besegrade Laurent Boudouani (Frankrike), KO-2
Lätt mellanvikt
- Mohamad Orungi
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Förlorade mot Apolinario Silveira (Angola), RSC-2
Mellanvikt
- Chris Sande → Brons
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Juan Montiel (Uruguay), KO-3
- Tredje omgången — Besegrade Paul Kamela (Kamerun), 5:0
- Kvartsfinal — Besegrade Francis Wanyama (Uganda), 5:0
- Semifinal — Förlorade mot Henry Maske (Östtyskland), 0:5
Lätt tungvikt
- Joseph Akhasamba
- Första omgången — Besegrade Jeffrey Nedd (Aruba), RSC-2
- Andra omgången — Besegrade Sione Vaveni Talia'uli (Tonga), 5:0
- Kvartsfinal — Förlorade mot Damir Škaro (Jugoslavien), 0:5
Tungvikt
- Harold Obunga
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Tualau Fale (Tonga), RSC-1
- Kvartsfinal — Förlorade mot Andrzej Golota (Polen), 0:5
Supertungvikt
- Chris Odera
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Förlorade mot Lennox Lewis (Kanada), domaren stoppade matchen
Friidrott
Herrarnas 5 000 meter
- John Ngugi
- Första omgången — 13:47,93
- Semifinal — 13:24,43
- Final — 13:11,70 (→ Guld)
- Yobes Ondieki
- Första omgången — 13:58,24
- Semifinal — 13:22,85
- Final — 13:52,01 (→ 12:e plats)
- Charles Cheruiyot
- Första omgången — 13:43,11
- Semifinal — 13:38,44 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 10 000 meter
- Moses Tanui
- Första omgången — 28:20.98
- Final — 27:47.23 (→ 8th place)
- Boniface Merande
- Första omgången — 28:21,84
- Final — fullföljde inte (→ ingen notering)
Herrarnas 4 x 100 meter stafett
- Elkana Nyang'au, Kennedy Ondiek, Simeon Kipkemboi och Peter Wekesa
- Heat — 40,30
- Semifinal — 39,47 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 4 x 400 meter stafett
- Tito Sawe, Lucas Sang, Paul Ereng och Simeon Kipkemboi
- Heat — 3:05,21
- Semifinal — 3:03,24
- Final — 3:04,69 (→ 8:e plats)
Herrarnas maraton
Herrarnas 3 000 meter hinder
- Julius Kariuki
- Heat — 8:33,42
- Semifinal — 8:18,53
- Final — 8:05,51 (→ Guld)
- Peter Koech
- Heat — 8:31,66
- Semifinal — 8:15,68
- Final — 8:06,79 (→ Silver)
- Patrick Sang
- Heat — 8:36.11
- Semifinal — 8:16,70
- Final — 8:15,22 (→ 7:e plats)
Herrarnas 50 kilometer gång
- William Sawe
- Final — 4'25:24 (→ 35:e plats)
Damernas 100 meter
Damernas 200 meter
Damernas 1 500 meter
Damernas 3 000 meter
Damernas maraton
- Pascaline Wangui
- Final — 2"47,42 (→ 49:e plats)
Damernas 400 meter häck
Landhockey
Herrar Gruppspel Referenser