Herrarnas halv tungvikt i judo vid olympiska sommarspelen 2012
Judo Herrarnas –100 kg | |||
Information | |||
---|---|---|---|
Datum | 2 augusti | ||
Lokal tid | 09:30-16:30 (UTC+1) | ||
Deltagare | 30 deltagare från 30 nationer | ||
Anläggning | ExCeL | ||
Regerande mästare | Naidangiin Tüvshinbayar (MGL) | ||
| |||
| |||
| |||
| |||
| |||
|
Judo vid olympiska sommarspelen 2012 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
Herrarnas 100 kg i judo vid olympiska sommarspelen 2012 avgjordes den 2 augusti 2012 i London i Storbritannien i mässhallen Excel London. Regerande mästare är Irakli Tsirekidze från Georgien. Tagir Khaybulaev från Ryssland vann guld, Naidangiin Tüvshinbayar från Mongoliet vann silver och Dimitri Peters från Tyskland och Henk Grol från Nederländerna vann brons.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 kg | Tagir Khaybulaev Ryssland | Naidangiin Tüvshinbayar Mongoliet | Dimitri Peters Tyskland | |||
Henk Grol Nederländerna |
Tävlingsformat
Grenen avgjordes som en utslagsturnering där en besegrad idrottare blev utslagen, de två semifinalvinnarna mötte varandra i en match om guldet. De fyra atleterna som blev utslagna i kvartsfinal gick chansen i ett återkval där de tillsammans med de två semifinalisterna gjorde upp om två bronsmedaljer. Om en match var oavgjord efter ordinarie tid så vidtog en tre minuter lång förlängning där golden score tillämpades; alltså att den som gick poäng först vann matchen.[1]
Program
Alla tider anges i lokal tid (UTC+1).
2 augusti 2012
- 09:30 - Sextondels-, åttondels- samt kvartsfinaler
- 14:00 - Semifinaler, återkval samt bronsmatch
- 16:10 - Final
Resultat
Slutspel
Semifinaler | Final | ||||||
H-T Hwang (KOR) | 0001 | ||||||
N Tüvshinbayar (MGL) | 0010 | ||||||
N Tüvshinbayar (MGL) | 0000 | ||||||
T Khaibulaev (RUS) | 1000 | ||||||
D Peters (GER) | 0001 | ||||||
T Khaibulaev (RUS) | 0000 |
Återkval och bronsmatcher
Återkval | Bronsmatch | |||||||
E Gasimov (AZE) | 0000 | |||||||
R Sayidov (UZB) | 1000 | R Sayidov (UZB) | 0010 | |||||
D Peters (GER) | 0200 | |||||||
Återkval | Bronsmatch | |||||||
H Grol (NED) | 1010 | |||||||
L Krpálek (CZE) | 0000 | H Grol (NED) | 0100 | |||||
H-T Hwang (KOR) | 0000 | |||||||
Pool A
Första omgången | Andra omgången | Kvartsfinaler | |||||||||||
M Rakov (KAZ) | 0000 | ||||||||||||
E Gasimov (AZE) | 0011 | E Gasimov (AZE) | 0011 | ||||||||||
D Brata (ROU) | 0013 | L Zhorzholiani (GEO) | 0002 | ||||||||||
L Zhorzholiani (GEO) | 0102 | E Gasimov (AZE) | 0002 | ||||||||||
H-T Hwang (KOR) | 0021 | H-T Hwang (KOR) | 0021 | ||||||||||
A Mekić (BIH) | 0002 | H-T Hwang (KOR) | 1001 | ||||||||||
D Kelly (AUS) | 0003 | A Bloshenko (UKR) | 0000 | ||||||||||
A Bloshenko (UKR) | 0100 | ||||||||||||
Pool B
Första omgången | Andra omgången | Kvartsfinaler | |||||||||||
N Tüvshinbayar (MGL) | 1010 | ||||||||||||
T Homklin (THA) | 0000 | N Tüvshinbayar (MGL) | 1000 | ||||||||||
T Fabre (FRA) | 0011 | T Fabre (FRA) | 0000 | ||||||||||
R Darwish (EGY) | 0002 | N Tüvshinbayar (MGL) | 1000 | ||||||||||
R Sayidov (UZB) | 1000 | R Sayidov (UZB) | 0001 | ||||||||||
K Vashkulat (USA) | 0000 | R Sayidov (UZB) | 1020 | ||||||||||
O Despaigne (CUB) | 0100 | ||||||||||||
Pool C
Första omgången | Andra omgången | Kvartsfinaler | |||||||||||
H Grol (NED) | 1010 | ||||||||||||
D Dugasse (SEY) | 0000 | H Grol (NED) | 0101 | ||||||||||
O Kone (MLI) | 0002 | L Corrêa (BRA) | 0003 | ||||||||||
L Corrêa (BRA) | 1020 | H Grol (NED) | 0001 | ||||||||||
A Ze'evi (ISR) | 0000 | D Peters (GER) | 0100 | ||||||||||
D Peters (GER) | 1000 | D Peters (GER) | 0011 | ||||||||||
J Borodavko (LAT) | 1000 | J Borodavko (LAT) | 0000 | ||||||||||
A Liu (ASA) | 0000 | ||||||||||||
Pool D
Första omgången | Andra omgången | Kvartsfinaler | |||||||||||
T Anai (JPN) | 0101 | ||||||||||||
J Austin (GBR) | 0003 | T Anai (JPN) | 0000 | ||||||||||
L Krpálek (CZE) | 1001 | ||||||||||||
L Krpálek (CZE) | 0011 | ||||||||||||
T Khaibulaev (RUS) | 1000 | T Khaibulaev (RUS) | 1000 | ||||||||||
E van der Geest (BEL) | 0000 | T Khaibulaev (RUS) | 0111 | ||||||||||
Y Biadulin (BLR) | 1001 | Y Biadulin (BLR) | 0003 | ||||||||||
C Schmidt (ARG) | 0000 | ||||||||||||
Referenser
- ^ Tävlingsformat damernas -48 kg. LOCOG. Läst 19 juli 2012.
Externa länkar
- london2012.com
|