Rada Miasta Katowice
Siedziba Rady Miasta Katowice (2022) | |
Państwo | Polska |
---|---|
Województwo | |
Powiat | Katowice |
Miejsce | Katowice |
Adres | ul. Młyńska 4, |
Liczba radnych | 28 |
Kadencja | VIII (2018–2024) |
Przewodniczący Rady | Maciej Biskupski |
Wiceprzewodniczący Rady | Tomasz Maśnica, Krystyna Panek, Krystyna Siejna |
Strona internetowa |
Rada Miasta Katowice – działająca od 1866 rada miejska, w której skład wchodzi obecnie (2021) 28 członków.
Historia
3 marca i 4 kwietnia 1866 miały miejsce pierwsze wybory miejskie w mieście Katowice. Z 342 kandydatów wybrano pierwszych 18 przedstawicieli (Stadtverordneten). Tychże 18 wybranych przedstawicieli, którym przewodniczył, przewodniczący komitetu wyborczego, dr Richard Holtze. Rada we wrześniu 1866 wybrała 1. magistrat (Magistratskollegium), zastępcę burmistrza Rossei'a i 4 stałych radnych miejskich, którzy od 1873 nosili tytuł Ratsherr, a od 1875 podniesiono ich liczbę do 6 i tytułowano Stadtraete. Pierwszym burmistrzem miasta Katowice został Louis Diebel z Krapkowic (niem. Krappitz). Na pierwszym posiedzeniu Rady, któremu przewodniczył pan Trol, omawiano m.in. sprawy organizacji policji miejskiej. Trol przekazał na jej rzecz, ze swego prywatnego mienia: stare biurko, materiały biurowe, 2 rogi dla straży nocnej, stary regał i szafę. Magistrat rozpoczął swoje urzędowanie dopiero w grudniu 1866[1].
Do 2002 roku Rada wybierała Zarząd wraz z Prezydentem na jego czele. Na mocy zmian ustawowych z 2002 roku zlikwidowano Zarząd, a prezydenta wybierają mieszkańcy w wyborach bezpośrednich.
Obecnie (od 2018) przewodniczącym Rady Miasta jest Maciej Biskupski, a w jej skład wchodzi 26, wybieranych w wyborach bezpośrednich radnych. Siedzibą Rady Miasta jest Urząd Miasta Katowice.
Skład pierwszej rady
Pierwsze zebranie rady odbyło się 14 maja 1866 w sali hotelu Welt. Rozpoczęło się o godzinie 16.00. Zaprzysiężenie radnych odbyło się przez uścisk ręki (niem. Handschlag). Przewodniczącym rady został wybrany Richard Holtze[2].
Skład rady od 1866[2]:
- Baumgart (kupiec)
- Elsner (kupiec)
- Adolf Goldstein (lekarz)
- Israel Glaser (współwłaściciel młyna)
- Ignatz Grünfeld (mistrz budowlany, architekt)
- Julius Haase (mistrz budowlany)
- Salomon Hammer (kupiec)
- Richard Holtze (lekarz)
- Hermann Katz (kupiec)
- Louis Knopf (spedytor)
- Salomon Königsberger (kupiec)
- Carl Paul (pracownik pocztowy)
- Simon Schalscha (kupiec)
- Schnapka (mistrz ciesielski)
- Carl Schultz (mistrz ciesielski)
- Gustav Tirpitz (aptekarz)
- Louis Troll (ostatni sołtys wsi Katowice)
- Karl Welt (właściciel hotelu)
Skład Rady Miasta w kadencji 2002–2006
Źródło[3].
W tej radzie większość jednego mandatu posiada wspierające obecnego prezydenta miasta ugrupowanie "Forum Samorządowe i Piotr Uszok".
Partie i stronnictwa w radzie (według mandatów)
- Forum Samorządowe i Piotr Uszok (FSiPU) – 17 mandatów
- Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy – 9 mandatów
- Platforma Obywatelska – 5 mandatów
Radnymi miasta Katowice w latach 2002–2006 byli:
Radny | Blok polityczny | Okręg wyborczy |
---|---|---|
Grażyna Adamek | SLD-UP | Osiedle Tysiąclecia, Dąb, Załęże, Osiedle Witosa, Załęska Hałda, Brynów, Osiedle Zgrzebnioka |
Jan Adamski | (3) | Dąbrówka Mała, Szopienice, Burowiec, Janów, Nikiszowiec, Giszowiec |
Henryk Adler | (3) | Wełnowiec, Józefowiec, Koszutka, Bogucice, Zawodzie |
Wojciech Boroński | (3) | Śródmieście, Osiedle Paderewskiego, Muchowiec |
Elżbieta Cebula | SLD-UP | Śródmieście, Osiedle Paderewskiego, Muchowiec |
Marek Chmieliński (2) | (3) | Ligota, Panewniki, Piotrowice, Ochojec, Kostuchna, Podlesie, Zarzecze, Murcki |
Tomasz Czakon (2) | SLD-UP | Osiedle Tysiąclecia, Dąb, Załęże, Osiedle Witosa, Załęska Hałda, Brynów, Osiedle Zgrzebnioka |
Paweł Czapliński | SLD-UP | Ligota, Panewniki, Piotrowice, Ochojec, Kostuchna, Podlesie, Zarzecze, Murcki |
Adam Depta | (3)> | Dąbrówka Mała, Szopienice, Burowiec, Janów, Nikiszowiec, Giszowiec |
Jerzy Dolinkiewicz | (3) | Osiedle Tysiąclecia, Dąb, Załęże, Osiedle Witosa, Załęska Hałda, Brynów, Osiedle Zgrzebnioka |
Beata Drzazga(4) | ||
Jerzy Forajter (1) | (3) | Dąbrówka Mała, Szopienice, Burowiec, Janów, Nikiszowiec, Giszowiec |
Stefan Gierlotka | (3) | Ligota, Panewniki, Piotrowice, Ochojec, Kostuchna, Podlesie, Zarzecze, Murcki |
Halina Elżbieta Kańtoch | PO | Wełnowiec, Józefowiec, Koszutka, Bogucice, Zawodzie |
Jolanta Karlicka-Chmiel | SLD-UP | Wełnowiec, Józefowiec, Koszutka, Bogucice, Zawodzie |
Ewa Kołodziej(4) | ||
Dawid Kostempski(4) | ||
Marek Andrzej Kramza | (3) | Dąbrówka Mała, Szopienice, Burowiec, Janów, Nikiszowiec, Giszowiec |
Jan Krupa (2) | (3) | Ligota, Panewniki, Piotrowice, Ochojec, Kostuchna, Podlesie, Zarzecze, Murcki |
Krzysztof Marek | SLD-UP | Dąbrówka Mała, Szopienice, Burowiec, Janów, Nikiszowiec, Giszowiec |
Krystyna Nesteruk | SLD-UP | Osiedle Tysiąclecia, Dąb, Załęże, Osiedle Witosa, Załęska Hałda, Brynów, Osiedle Zgrzebnioka |
Zbigniew Przebindowski | (3) | Osiedle Tysiąclecia, Dąb, Załęże, Osiedle Witosa, Załęska Hałda, Brynów, Osiedle Zgrzebnioka |
Andrzej Raj | (3) | Osiedle Tysiąclecia, Dąb, Załęże, Osiedle Witosa, Załęska Hałda, Brynów, Osiedle Zgrzebnioka |
Andrzej Szady | (3) | Ligota, Panewniki, Piotrowice, Ochojec, Kostuchna, Podlesie, Zarzecze, Murcki |
Marek Szczerbowski | SLD-UP | Wełnowiec, Józefowiec, Koszutka, Bogucice, Zawodzie |
Tomasz Grzegorz Szpyrka | PO | Śródmieście, Osiedle Paderewskiego, Muchowiec |
Andrzej Szydłak | (3) | Śródmieście, Osiedle Paderewskiego, Muchowiec |
Adam Warzecha | PO z listy (3) | Wełnowiec, Józefowiec, Koszutka, Bogucice, Zawodzie |
Stanisława Wermińska | (3) | Ligota, Panewniki, Piotrowice, Ochojec, Kostuchna, Podlesie, Zarzecze, Murcki |
Józef Zawadzki | (3) | Osiedle Tysiąclecia, Dąb, Załęże, Osiedle Witosa, Załęska Hałda, Brynów, Osiedle Zgrzebnioka |
Andrzej Zydorowicz | (3) | Śródmieście, Osiedle Paderewskiego, Muchowiec |
- (1) Przewodniczący
- (2) Wiceprzewodniczący
- (3) Forum Samorządowe i Piotr Uszok
- (4) Członek rady miejskiej od 21 listopada 2005
Skład Rady Miasta w latach 2006–2010
Źródło[4].
Przewodniczący
- Jerzy Forajter – przewodniczący
- Marek Chmieliński – wiceprzewodniczący
- Piotr Pietrasz – wiceprzewodniczący
- Tomasz Grzegorz Szpyrka – wiceprzewodniczący
Radni
- Okręg nr 1 (Ligota, Panewniki, Piotrowice, Ochojec, Kostuchna, Podlesie, Zarzecze, Murcki)
- Marek Chmieliński, Stefan Gierlotka, Michał Jędrzejek, Ewa Kołodziej, Marcin Krupa, Stanisława Wermińska, Stanisław Włoch
- Okręg nr 2 (Dąbrówka Mała, Szopienice, Burowiec, Janów, Nikiszowiec, Giszowiec)
- Adam Depta, Jerzy Forajter, Dariusz Łyczko, Adam Warzecha, Ryszard Willner-Paster
- Okręg nr 3 (Śródmieście, Osiedle Paderewskiego, Muchowiec)
- Helena Hrapkiewicz, Piotr Pietrasz, Bożena Rojewska, Tomasz Grzegorz Szpyrka, Andrzej Zydorowicz
- Okręg nr 4 (Osiedle Tysiąclecia, Dąb, Załęże, Osiedle Witosa, Załęska Hałda, Brynów, Osiedle Zgrzebnioka)
- Jerzy Dolinkiewicz, Piotr Hyla, Izabela Kminkowska, Jerzy Paluchiewicz, Zbigniew Przebindowski, Marzena Sontag, Magdalena Wieczorek, Józef Zawadzki
- Okręg nr 5 (Wełnowiec, Józefowiec, Koszutka, Bogucice, Zawodzie)
- Jerzy Drynda, Halina Elżbieta Kańtoch, Dawid Kostempski, Barbara Kożusznik, Marek Szczerbowski, Witold Witkowicz
Skład Rady Miasta w latach 2010–2014
Źródło[5].
Przewodniczący
- Arkadiusz Godlewski – przewodniczący[6][7] (do 2013), od 2013 – Jerzy Forajter
- Jerzy Forajter – wiceprzewodniczący[8] (do 2013), od 2013 jako przewodniczący
- Ewa Kołodziej – wiceprzewodniczący[8] (do 2011)
- Adam Warzecha – wiceprzewodniczący[8] (do 2013)
- Marek Chmieliński – wiceprzewodniczący (od 2013)
- Piotr Pietrasz – wiceprzewodniczący (od 2013)
- Stanisław Włoch – wiceprzewodniczący (od 2013)
Radni
Radni Rady Miasta Katowice w kolejności alfabetycznej:
- Marek Chmieliński
- (KWW "Forum Samorządowe i Piotr Uszok"; okręg wyborczy nr 1: Ligota-Panewniki – Piotrowice-Ochojec – Kostuchna – Podlesie – Zarzecze – Murcki; otrzymał 823 głosy)
- Jerzy Dolinkiewicz
- (KWW "Forum Samorządowe i Piotr Uszok"; okręg wyborczy nr 4: Osiedle Tysiąclecia – Dąb – Załęże – Osiedle Witosa – Załęska Hałda-Brynów część zachodnia; otrzymał 1103 głosy)
- Jerzy Forajter
- (KWW "Forum Samorządowe i Piotr Uszok"; okręg wyborczy nr 2: Dąbrówka Mała – Szopienice-Burowiec – Janów-Nikiszowiec – Giszowiec; otrzymał 1441 głosów)
- Stefan Gierlotka
- (KWW "Forum Samorządowe i Piotr Uszok"; okręg wyborczy nr 1: Ligota-Panewniki – Piotrowice-Ochojec – Kostuchna – Podlesie – Zarzecze – Murcki; otrzymał 709 głosów)
- Arkadiusz Godlewski
- (KW Platforma Obywatelska RP; okręg wyborczy nr 4: Osiedle Tysiąclecia – Dąb – Załęże – Osiedle Witosa – Załęska Hałda-Brynów część zachodnia; otrzymał 3320 głosów)
- Helena Hrapkiewicz
- (KWW "Forum Samorządowe i Piotr Uszok"; okręg wyborczy nr 3: Śródmieście – Osiedle Paderewskiego-Muchowiec – Brynów-część wschodnia – Osiedle Zgrzebnioka; otrzymała 703 głosy)
- Józef Kocurek (zmarł 28 lutego 2011[9], od 12 kwietnia 2011 – Michał Jędrzejek[10])
- (wyniki Józef Kocurka: KWW "Forum Samorządowe i Piotr Uszok"; okręg wyborczy nr 5: Wełnowiec-Józefowiec – Koszutka – Bogucice – Zawodzie; otrzymał 1062 głosy)
- (wyniki Michała Jędrzejka: KWW "Forum Samorządowe i Piotr Uszok"; okręg wyborczy nr 5: Wełnowiec-Józefowiec – Koszutka – Bogucice – Zawodzie; otrzymał 626 głosów)
- Ewa Kołodziej (do 2011 – została wybrana posłem na Sejm RP; od 2011 Tomasz Godziek)
- (wyniki Ewy Kołodziej: KW Platforma Obywatelska RP; okręg wyborczy nr 1: Ligota-Panewniki – Piotrowice-Ochojec – Kostuchna – Podlesie – Zarzecze – Murcki; otrzymała 3779 głosów)
- Daria Kosmala
- (KW Platforma Obywatelska RP; okręg wyborczy nr 4: Osiedle Tysiąclecia – Dąb – Załęże – Osiedle Witosa – Załęska Hałda-Brynów część zachodnia; otrzymała 640 głosów)
- Dariusz Łyczko
- (KWW "Forum Samorządowe i Piotr Uszok"; okręg wyborczy nr 2: Dąbrówka Mała – Szopienice-Burowiec – Janów-Nikiszowiec – Giszowiec; otrzymał 862 głosy)
- Tomasz Maśnica
- (KW Platforma Obywatelska RP; okręg wyborczy nr 1: Ligota-Panewniki – Piotrowice-Ochojec – Kostuchna – Podlesie – Zarzecze – Murcki; otrzymał 1206 głosów)
- Wiesław Mrowiec
- (KW Prawo i Sprawiedliwość; okręg wyborczy nr 4: Osiedle Tysiąclecia – Dąb – Załęże – Osiedle Witosa – Załęska Hałda-Brynów część zachodnia; otrzymał 512 głosów)
- Krystyna Panek
- (KW Prawo i Sprawiedliwość; okręg wyborczy nr 5: Wełnowiec-Józefowiec – Koszutka – Bogucice – Zawodzie; otrzymała 1309 głosów)
- Piotr Pietrasz
- (KWW Prawo i Sprawiedliwość; okręg wyborczy nr 3: Śródmieście – Osiedle Paderewskiego-Muchowiec – Brynów-część wschodnia – Osiedle Zgrzebnioka; otrzymał 1252 głosy)
- Bożena Rojewska
- (KW Platforma Obywatelska RP; okręg wyborczy nr 3: Śródmieście – Osiedle Paderewskiego-Muchowiec – Brynów-część wschodnia – Osiedle Zgrzebnioka; otrzymała 2540 głosów)
- Mariusz Skiba
- (KW Prawo i Sprawiedliwość; okręg wyborczy nr 1: Ligota-Panewniki – Piotrowice-Ochojec – Kostuchna – Podlesie – Zarzecze – Murcki; otrzymał 1528 głosów)
- Maria Sokół
- (KW Platforma Obywatelska RP; okręg wyborczy nr 2: Dąbrówka Mała – Szopienice-Burowiec – Janów-Nikiszowiec – Giszowiec; otrzymała 942 głosy)
- Marek Szczerbowski
- (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej; okręg wyborczy nr 5: Wełnowiec-Józefowiec – Koszutka – Bogucice – Zawodzie; otrzymał 1867 głosów)
- Tomasz Szpyrka
- (KW Platforma Obywatelska RP; okręg wyborczy nr 3: Śródmieście – Osiedle Paderewskiego-Muchowiec – Brynów-część wschodnia – Osiedle Zgrzebnioka; otrzymał 980 głosów)
- Adam Warzecha
- (KW Platforma Obywatelska RP; okręg wyborczy nr 2: Dąbrówka Mała – Szopienice-Burowiec – Janów-Nikiszowiec – Giszowiec; otrzymał 784 głosy)
- Stanisława Wermińska
- (KWW "Forum Samorządowe i Piotr Uszok"; okręg wyborczy nr 1: Ligota-Panewniki – Piotrowice-Ochojec – Kostuchna – Podlesie – Zarzecze – Murcki; otrzymała 1064 głosy)
- Magdalena Wieczorek
- (KW Platforma Obywatelska RP; okręg wyborczy nr 4: Osiedle Tysiąclecia – Dąb – Załęże – Osiedle Witosa – Załęska Hałda-Brynów część zachodnia; otrzymała 1860 głosów)
- Witold Witkowicz
- (KW Platforma Obywatelska RP; okręg wyborczy nr 5: Wełnowiec-Józefowiec – Koszutka – Bogucice – Zawodzie; otrzymał 1752 głosy)
- Stanisław Włoch
- (KW Platforma Obywatelska RP; okręg wyborczy nr 1: Ligota-Panewniki – Piotrowice-Ochojec – Kostuchna – Podlesie – Zarzecze – Murcki; otrzymał 974 głosy)
- Barbara Wnęk
- (KW Platforma Obywatelska RP; okręg wyborczy nr 5: Wełnowiec-Józefowiec – Koszutka – Bogucice – Zawodzie; otrzymała 1644 głosy)
- Elżbieta Zacher
- (KWW "Forum Samorządowe i Piotr Uszok"; okręg wyborczy nr 2: Dąbrówka Mała – Szopienice-Burowiec – Janów-Nikiszowiec – Giszowiec; otrzymała 563 głosy)
- Józef Zawadzki
- (KWW "Forum Samorządowe i Piotr Uszok"; okręg wyborczy nr 4: Osiedle Tysiąclecia – Dąb – Załęże – Osiedle Witosa – Załęska Hałda-Brynów część zachodnia; otrzymał 1093 głosy)
- Andrzej Zydorowicz
- (KW Platforma Obywatelska RP; okręg wyborczy nr 3: Śródmieście – Osiedle Paderewskiego-Muchowiec – Brynów-część wschodnia – Osiedle Zgrzebnioka; otrzymał 2297 głosów)
W Radzie Miasta od 2010 zasiadało 10 kobiet i 18 mężczyzn (36% kobiet, 64% mężczyzn).
Skład Rady Miasta w latach 2014–2018
Przewodniczący[11]
- Krystyna Siejna – przewodnicząca
- Jerzy Forajter – wiceprzewodniczący
- Krystyna Panek – wiceprzewodnicząca
- Małgorzata Smoleń – wiceprzewodnicząca
Radni[12]
- Forum Samorządowe i Marcin Krupa
- Maciej Biskupski, Marek Chmieliński, Jerzy Forajter, Dariusz Łyczko, Krzysztof Pieczyński, Borys Pronobis, Tomasz Rokicki, Krystyna Siejna, Adam Skowron, Damian Stępień, Tomasz Szpyrka, Józef Zawadzki
- Platforma Obywatelska
- Arkadiusz Godlewski, Tomasz Maśnica, Bożena Rojewska, Małgorzata Smoleń, Magdalena Wieczorek, Witold Witkowicz, Barbara Wnęk, Andrzej Zydorowicz
- Prawo i Sprawiedliwość
- Patrycja Grolik, Michał Luty, Krystyna Panek, Piotr Pietrasz, Jacek Piwowarczuk, Bartosz Wydra
- Radni niezrzeszeni
Skład Rady Miasta w latach 2018–2024
Przewodniczący
- Maciej Biskupski – przewodniczący[13]
- Krystyna Panek – wiceprzewodniczący
- Krystyna Siejna – wiceprzewodniczący
- Tomasz Maśnica – wiceprzewodniczący
Radni[14]
- Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
- Beata Bala, Patryk Białas, Łukasz Borkowski, Dawid Durał, Patrycja Grolik, Adam Lejman-Gąska, Jarosław Makowski, Tomasz Maśnica, Andrzej Warmuz, Magdalena Wieczorek, Barbara Wnęk, Adam Szymczyk.
- Forum Samorządowe i Marcin Krupa
- Maciej Biskupski, Krzysztof Kraus, Dariusz Łyczko, Barbara Mańdok, Krzysztof Pieczyński, Borys Pronobis, Krystyna Siejna, Adam Skowron, Damian Stępień, Tomasz Szpyrka, Józef Zawadzki.
- Prawo i Sprawiedliwość
- Beata Białowąs (do 2019, od lipca 2019 zastąpił ją Bartosz Wydra), Wiesław Mrowiec, Krystyna Panek, Piotr Pietrasz, Dawid Kamiński.
Skład Rady Miasta w latach 2024–2029
Przewodniczący
- Łukasz Borkowski – przewodniczący
- Tomasz Maśnica – wiceprzewodniczący
- Maciej Biskupski – wiceprzewodniczący
- Piotr Trząski – wiceprzewodniczący
Radni[15]
- Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
- Tomasz Maśnica, Beata Bala, Adam Lejman-Gąska, Magdalena Skwarek, Andrzej Warmuz, Jarosław Makowski, Urszula Machowska, Łukasz Borkowski, Ewa Sadkowska, Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska, Magdalena Wieczorek, Patryk Białas, Barbara Wnęk-Gabor, Adam Szymczyk
- Forum Samorządowe i Marcin Krupa
- Marcin Krupa, Krzysztof Pieczyński, Barbara Mańdok, Maria Ryś, Adam Skowron, Borys Pronobis, Krzysztof Kraus, Maciej Biskupski, Damian Stępień
- Prawo i Sprawiedliwość
- Mariusz Skiba, Piotr Trząski, Piotr Pietrasz, Leszek Piechota, Krystyna Panek
Oficjalne wyniki wyborów do Rady Miasta
Ugrupowanie | 2002–2006[16] | 2006–2010[17] | 2010–2014[18] | 2014–2018[19] | 2018–2024[20] |
---|---|---|---|---|---|
Sojusz Lewicy Demokratycznej | 9 (SLD-UP) | 2 (LiD) | 1 | – | – |
Stowarzyszenia Mieszkańców Katowic | 2 | – | – | – | – |
Platforma Obywatelska | 4* | 10 | 13 | 8 | 12 (Koalicja Obywatelska) |
Forum Samorządowe | 16 | 14 | 10 | 12 | 11 |
Prawo i Sprawiedliwość | – | 5 | 4 | 6 | 5 |
Ruch Autonomii Śląska | – | – | – | 2 | – |
*Platforma Obywatelska wystawiła komitet wyborczy pod nazwą Platforma Wyborcza Andrzeja Sośnierza.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ MichałM. Bulsa MichałM., BarbaraB. Szmatloch BarbaraB., Sekrety Katowic, Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2018, s. 38-41, ISBN 978-83-7729-386-7, OCLC 1066105156 .
- ↑ a b J. Kałuska, J. Tofilska, Proces tworzenia się władz miejskich Katowic po nadaniu ordynacji miejskiej w 1865 roku. Pierwsza Rada Miasta i magistrat (w:) Założyciele miasta oraz mecenasi nauki, kultury i sztuki w dziejach Katowic, red. A. Barciak, Katowice 2017, str. 19-31.
- ↑ Wyniki wyborów do Rady Miejskiej Katowic. [dostęp 2005-12-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-03-17)].
- ↑ BIP UM Katowice. bip.um.katowice.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-25)].
- ↑ Urząd Miasta Katowice: Radni VI kadencji www.bip.um.katowice.pl [dostęp 2011-01-17]
- ↑ Godlewski przewodniczącym katowickiej Rady Miasta. insilesia.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-08)]. www.insilesia.pl [dostęp 2011-01-17]
- ↑ W radzie miasta rządzi Platforma, nie Forum Uszoka www.katowice.gazeta.pl [dostęp 2011-01-17]
- ↑ a b c Urząd Miasta Katowice: Przewodniczący Rady Miasta Katowice VI kadencji www.bip.um.katowice.pl [dostęp 2011-01-17]
- ↑ Odszedł Józef Kocurek, wyjątkowy Syn Ziemi Śląskiej www.katowice.pl [dostęp 2011-02-28]
- ↑ VIII sesja Rady Miasta Katowice − Porządek obrad sesji.doc www.katowice.eu [dostęp 2011-04-12]
- ↑ BIP UM Katowice. bip.um.katowice.pl. [dostęp 2015-10-04].
- ↑ BIP UM Katowice. bip.um.katowice.pl. [dostęp 2015-10-04].
- ↑ Prezydent i radni ślubowali. “Będę prezydentem wszystkich mieszkańców” deklarował Marcin Krupa (pol.) infokatowice.pl [dostęp 2018-11-22]
- ↑ Wybory samorządowe 2018 [online], wybory2018.pkw.gov.pl [dostęp 2018-10-26] .
- ↑ Wybory samorządowe 2024 w Katowicach. Oficjalne wyniki. Marcin Krupa prezydentem. Skład Rady Miasta (pol.) 24kato.pl [dostęp 2024-04-08]
- ↑ Państwowa Komisja Wyborcza: Wybory samorządowe. wybory2002.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-11-05].
- ↑ Geografia wyborcza − Wybory samorządowe − Państwowa Komisja Wyborcza. wybory2006.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-11-05].
- ↑ Wybory Samorządowe 2010 − Geografia wyborcza − Województwo śląskie − m. Katowice. wybory2010.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-11-05].
- ↑ Państwowa Komisja Wyborcza | Katowice. wybory2014.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-18)].
- ↑ Wybory samorządowe 2018 [online], wybory2018.pkw.gov.pl [dostęp 2024-03-29] .
Linki zewnętrzne
- Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Katowice