Pesäpallon suomensarja pelattiin yhdeksännen kerran kaudella 1953. Sarjan mestaruuden voitti Tampereen Pyrintö. Muut nousijat olivat Muhoksen Urheilijat ja Loimaan Palloilijat.
Runkosarja
Itälohko
Joukkue | O | V | T | H | Juoksut | P | OP | KeMu | JMP | PTU | ELK | SP | JoPT | PaVa | NiNu |
Outokummun Partio | 8 | 8 | 0 | 0 | 73–26 | 16 | | 8–5 | 4–1 | 11–2 | – | – | – | – | 11–8 |
Kuopion Kelta-Mustat | 8 | 6 | 0 | 2 | 123–26 | 12 | – | | 11–3 | – | 13–1 | – | – | 22–0 | – |
Joensuun Maila-Pojat | 8 | 3 | 3 | 2 | 53–31 | 9 | – | – | | – | 2–2 | 1–1 | 4–4 | 16–1 | – |
Pankakosken Tehtaan Urheilijat | 8 | 4 | 1 | 3 | 57–76 | 9 | – | 1–14 | 5–15 | | – | 9–7 | – | 7–4 | – |
Etelä-Leppävirran Kiipperä | 8 | 3 | 1 | 4 | 41–48 | 7 | 2–7 | – | – | 1–7 | | – | 8–0 | – | 10–2 |
Siilinjärven Ponnistus | 8 | 2 | 2 | 4 | 48–47 | 6 | 4–10 | 10–6 | – | – | 4–5 | | 3–4 | 15–8 | – |
Joensuun Pallo-Toverit | 8 | 2 | 2 | 4 | 40–57 | 6 | 1–7 | 1–14 | – | 13–13 | – | – | | – | 13–1 |
Pankakosken Valpas | 8 | 3 | 0 | 5 | 44–95 | 6 | 3–15 | – | – | – | 13–12 | – | 7–4 | | 8–4 |
Nilsiän Nujakka | 8 | 0 | 1 | 7 | 35–108 | 1 | – | 2–38 | 3–11 | 11–13 | – | 4–4 | – | – | |
Etelälohko
Joukkue | O | V | T | H | Juoksut | P | PuMu | PT | LPT | LoL | RP50 | LMV | Pato | Isku | TMP | HP-47 | KeTo |
Puna-Mustat | 10 | 8 | 1 | 1 | 103–39 | 17 | | – | 2–1 | 13–13 | – | – | – | – | 14–4 | 12–1 | 9–2 |
Helsingin Pallo-Toverit | 10 | 7 | 1 | 2 | 76–29 | 15 | 3–7 | | – | – | 9–2 | 6–1 | 6–1 | 6–0 | – | – | – |
Lahden Pesä-Toverit | 10 | 7 | 1 | 2 | 52–30 | 15 | – | 2–2 | | – | 1–10 | 7–5 | – | – | 14–1 | 4–2 | – |
Lohjan Louhi | 10 | 5 | 2 | 3 | 61–34 | 12 | – | 4–1 | 1–2 | | – | – | 10–0 | – | – | 6–0 | 8–4 |
Riihimäen Pallo-50 | 10 | 5 | 0 | 5 | 55–78 | 10 | 6–19 | – | – | 5–14 | | – | – | 3–1 | 9–11 | – | 3–2 |
Lahden Mailaveikot 2 | 10 | 4 | 1 | 5 | 43–44 | 9 | 6–3 | – | – | 3–0 | 8–9 | | 4–0 | 4–0 | – | – | – |
Tervakosken Pato | 10 | 4 | 0 | 6 | 37–70 | 8 | 2–18 | – | 2–10 | – | 8–0 | – | | – | 11–10 | 4–2 | – |
Heinolan Isku | 10 | 3 | 1 | 6 | 17–36 | 7 | 1–6 | – | 0–4 | 1–0 | – | – | 6–4 | | – | – | 4–3 |
Työväen Mailapojat 2 | 10 | 3 | 1 | 6 | 49–80 | 7 | – | 1–4 | – | 5–5 | – | 6–4 | – | 4–2 | | – | 4–7 |
Heinolan Pallioiljat -47 | 10 | 2 | 2 | 6 | 34–63 | 6 | – | 2–17 | – | – | 5–8 | 4–4 | – | 2–2 | 10–3 | | – |
Keravan Toverit | 10 | 2 | 0 | 8 | 48–72 | 4 | – | 9–22 | 5–7 | – | – | 9–4 | 4–5 | – | – | 3–6 | |
Länsilohko
Kaakkoislohko
Joukkue | O | V | T | H | Juoksut | P | LK | JäK | Veto | KP | KuPu | LuPo | LPT | HP | MyTo | SaU | VuU |
Lauritsalan Kisa | 10 | 9 | 0 | 1 | 79–21 | 18 | | 2–3 | – | – | 8–1 | 7–1 | 9–3 | – | – | – | 15–0 |
Jääsken Kirijät | 10 | 8 | 0 | 2 | 158–51 | 16 | – | | – | 3–4 | 17–3 | 21–5 | – | – | 25–3 | 33–7 | 31–9 |
Kuusankosken Veto | 10 | 7 | 1 | 2 | 91–36 | 15 | 3–8 | 13–5 | | 4–9 | 8–6 | – | 2–2 | – | 24–0 | – | – |
Korian Ponsi | 10 | 7 | 0 | 3 | 58–34 | 14 | 1–4 | – | – | | 4–7 | 6–1 | – | 1–5 | 12–1 | – | – |
Kuusankosken Puhti 2 | 10 | 6 | 0 | 4 | 62–53 | 12 | – | – | – | – | | 2–4 | – | – | 8–0 | 2–0 | 14–3 |
Luumäen Pojat | 10 | 5 | 0 | 5 | 75–65 | 10 | – | – | 3–5 | – | – | | 12–6 | 10–3 | – | 6–4 | 26–3 |
Lappeenrannan Pallo-Toverit | 10 | 3 | 1 | 6 | 46–61 | 7 | – | 0–8 | – | 2–5 | 8–13 | – | | 5–0 | – | – | 9–3 |
Haminan Palloilijat 2 | 10 | 3 | 0 | 7 | 33–66 | 6 | 3–9 | 5–12 | 2–12 | – | 1–6 | – | – | | – | – | 3–1 |
Myllykosken Toverit | 10 | 3 | 0 | 7 | 42–125 | 6 | 6–18 | – | – | – | – | 8–7 | 5–4 | 9–0 | | 2–7 | – |
Saaren Urheilijat | 10 | 2 | 0 | 8 | 36–72 | 4 | 0–1 | – | 3–6 | 4–7 | – | – | 4–7 | 1–3 | – | | – |
Vuoksenniskan Urheilijat | 10 | 1 | 0 | 9 | 39–135 | 2 | – | – | 0–14 | 3–9 | – | – | – | – | 12–8 | 5–6 | |
Lounaislohko
Sisä-Suomen lohko
Joukkue | O | V | T | H | Juoksut | P | LL | JyV | SPK | KNU | JKV | Tammi | SMP | KeTo |
Lohikosken Lohi | 7 | 6 | 0 | 1 | 74–19 | 12 | | 6–3 | – | 14–4 | – | – | 3–1 | – |
Jyväskylän Veikot 2 | 7 | 4 | 1 | 2 | 51–27 | 9 | – | | 3–3 | – | 5–3 | 15–3 | – | – |
Savonlinnan Pallokerho | 7 | 4 | 1 | 2 | 45–47 | 9 | 0–6 | – | | 11–8 | 5–2 | – | – | 5–3 |
Keljon Nuorisoseuran Urheilijat | 7 | 4 | 0 | 3 | 42–44 | 8 | – | 2–1 | – | | – | 5–7 | 11–6 | – |
Jyväskylän Kiri-Veljet | 7 | 3 | 1 | 3 | 55–23 | 7 | 4–0 | – | – | 1–4 | | – | 29–2 | – |
Tammijärven Tammi | 7 | 3 | 1 | 3 | 49–73 | 7 | 3–21 | – | 20–15 | – | 4–4 | | – | 8–4 |
Suolahden Maila-Peikot | 7 | 2 | 0 | 5 | 29–71 | 4 | – | 4–17 | 5–6 | – | – | 9–4 | | 2–1 |
Keuruun Toverit | 7 | 0 | 0 | 7 | 25–66 | 0 | 4–24 | 6–7 | – | 4–8 | 3–12 | – | – | |
Lievestuoreen Kisa ja Virtasalmen Urheilijat luopuivat sarjasta. |
Lapin lohko
Joukkue | O | V | T | H | Juoksut | P | KU | VV | SK | LV | RMV | LP |
Kemijärven Urheilijat | 5 | 4 | 1 | 0 | 32–13 | 9 | | – | – | 2–2 | – | 8–1 |
Veitsiluodon Vastus | 5 | 3 | 0 | 2 | 32–17 | 6 | 2–4 | | 14–0 | – | 5–9 | – |
Simon Kiri | 5 | 3 | 0 | 2 | 38–40 | 6 | 7–14 | – | | 6–3 | – | 8–2 |
Lapin Veikot, Sodankylä | 5 | 2 | 1 | 2 | 21–22 | 5 | – | 0–5 | – | | 6–3 | – |
Rovaniemen Mailaveikot | 5 | 2 | 0 | 3 | 30–41 | 4 | 1–4 | – | 7–17 | – | | – |
Lapin Pojat, Rovaniemi | 5 | 0 | 0 | 5 | 22–42 | 0 | – | 4–6 | – | 6–10 | 9–10 | |
Pohjoislohko
Joukkue | O | V | T | H | Juoksut | P | MU | SJ | OP | PK | RP | KK | Kiri | OTP | VihU |
Muhoksen Urheilijat | 8 | 8 | 0 | 0 | 114–32 | 16 | | – | 6–1 | 13–6 | 12–5 | – | 9–7 | – | – |
Sotkamon Jymy | 8 | 7 | 0 | 1 | 91–44 | 14 | 9–10 | | 16–12 | 11–5 | – | 13–4 | – | – | – |
Oulun Pyrintö | 8 | 5 | 0 | 3 | 104–48 | 10 | – | – | | – | 10–0 | – | 19–0 | 24–5 | 10–2 |
Paavolan Kisa | 8 | 5 | 0 | 3 | 71–57 | 10 | – | – | 14–12 | | 3–8 | 16–4 | – | – | 11–0 |
Ristijärven Pyry | 8 | 3 | 0 | 5 | 58–67 | 6 | – | 5–7 | – | – | | – | 10–9 | 15–17 | 12–3 |
Kuhmon Kiva | 8 | 3 | 0 | 5 | 56–108 | 6 | 2–34 | – | 5–16 | – | 6–3 | | – | – | 14–2 |
Kempeleen Kiri | 8 | 2 | 0 | 6 | 56–87 | 4 | – | 5–13 | – | 5–10 | – | 12–19 | | 8–3 | – |
Oulun Työväen Palloilijat | 8 | 2 | 0 | 6 | 45–91 | 4 | 1–19 | 0–10 | – | 4–6 | – | 12–2 | – | | – |
Vihannin Urheilijat | 8 | 1 | 0 | 7 | 22–83 | 2 | 1–11 | 3–12 | – | – | – | – | 4–10 | 7–3 | |
Loppuottelut
Ensimmäisessä vaiheessa lohkovoittajat jaettiin kahteen ryhmään maantieteellistä jakoa noudattaen.
Pohjoiset markkinat
Pelattiin Muhoksessa 12.-13. syyskuuta.
Eteläiset markkinat
Pelattiin Hesperiassa 12.-13. syyskuuta.
Kakkosmarkkinat
Nousukarsinnan toinen vaihe pelattiin Vaasassa 19.-20. syyskuuta.
Tampereen Pyrintö ja Muhoksen Urheilijat nousivat suoraan mestaruussarjaan. Vaasan Maila jatkokarsintaan.
Kolmosmarkkinat
Pelattiin Sotkamossa 26. -27. syyskuuta. Mukaan kelpuutettiin suomensarjan lopputurnauksen 3. sijoittunut Vaasan Maila sekä niiden lohkojen toiseksi sijoittuneet, joiden voittajat nousivat kakkosmarkkinoilta Mestaruussarjaan.
Loimaan Palloilijat nousi kolmantena joukkueena Mestaruussarjaan kaudeksi 1954.
Lähteet
- http://www.mrasilainen.com/
- Matti Salminen: Pesäpallo 1953
Miesten pesäpallon 2. sarjatason kaudet