Luettelo maahockeyn olympiamitalisteista
- Pääartikkeli: Maahockey olympialaisissa
Maahockey on ollut olympialaisten kisaohjelmassa vuoden 1920 kesäolympialaisista lähtien. Menestynein maa olympialaisten maahockeyssa on Intia.[1][2]
Miehet
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1908 Lontoo tulokset | Iso-Britannia (GBR) Englanti Louis Baillon Harry Freeman Eric Green Gerald Logan Alan Noble Edgar Page Reggie Pridmore Percy Rees John Yate Robinson Stanley Shoveller Harvey Wood | Iso-Britannia (GBR) Irlanti Edward Allman-Smith Henry Brown Walter Campbell William Graham Richard Gregg Edward Holmes Robert Kennedy Henry Murphy Walter Peterson Charles Power Frank Robinson | Iso-Britannia (GBR) Skotlanti Alexander Burt John Burt Alastair Denniston Charles Foulkes Hew Fraser James Harper-Orr Ivan Laing Hugh Neilson William Orchardson Norman Stevenson Hugh Walker Iso-Britannia (GBR) Wales Frank Connah Llewellyn Evans Arthur Law Robert Lyne Wilfred Pallott Frederick Phillips Edward Richards Charles Shephard Bertrand Turnbull Philip Turnbull James Williams | |
1912 ei olympiaohjelmassa | ||||
1920 Antwerpen tulokset | Iso-Britannia (GBR) Charles Atkin John Bennett Colin Campbell Eric Crockford Reginald Crummack Harry Haslam Arthur Leighton Charles Marcon John McBryan George McGrath Stanley Shoveller William Smith Cyril Wilkinson | Tanska (DEN) Hans Bjerrum Ejvind Blach Niels Blach Steen Due Thorvald Eigenbrod Frands Faber Hans Jørgen Hansen Hans Herlak Henning Holst Erik Husted Paul Metz Andreas Rasmussen | Belgia (BEL) André Becquet Pierre Chibert Raoul Daufresne de la Chevalerie Fernand de Montigny Charles Delelienne Louis Diercxsens Robert Gevers Adolphe Goemaere Charles Gniette Raymond Keppens René Strauwen Pierre Valcke Maurice van den Bemden Jean van Nerom | |
1924 ei olympiaohjelmassa | ||||
1928 Amsterdam tulokset | Intia (IND) Richard Allen Dhyan Chand Maurice Gateley William Goodsir-Cullen Leslie Hammond Feroze Khan George Marthins Rex Norris Broome Pinniger Michael Rocque Frederic Seaman Ali Shaukat Jaipal Singh Sayed Yusuf Kher Singh Gill | Alankomaat (NED) Jan Ankerman Jan Brand Rein de Waal Emile Duson Gerrit Jannink Adriaan Katte August Kop Ab Tresling Paul van de Rovaart Robert van der Veen Haas Visser 't Hooft C. J. J. Hardebeck T. F. Hubrecht G. Leembruggen H. J. L. Mangelaar Meertens Otto Muller von Czernicki W. J. van Citters C. J. van der Hagen Tonny van Lierop J. J. van Tienhoven van den Bogaard J. M. van Voorst van Beest N. Wenholt | Saksa (GER) Bruno Boche Georg Brunner Heinz Förstendorf Erwin Franzkowiak Werner Freyberg Theodor Haag Hans Haußmann Kurt Haverbeck Aribert Heymann Herbert Hobein Fritz Horn Karl-Heinz Irmer Herbert Kemmer Herbert Müller Werner Proft Gerd Strantzen Rolf Wollner Heinz Wöltje Erich Zander Fritz Lincke Heinz Schäfer Kurt Weiß | |
1932 Los Angeles tulokset | Intia (IND) Richard Allen Muhammad Aslam Lal Bokhari Frank Brewin Richard Carr Dhyan Chand Leslie Hammond Arthur Hind Sayed Jaffar Masud Minhas Broome Pinniger Gurmit Singh Kullar Roop Singh William Sullivan Carlyle Tapsell | Japani (JPN) Shunkichi Hamada Junzō Inohara Sadayoshi Kobayashi Haruhiko Kon Kenichi Konishi Hiroshi Nagata Eiichi Nakamura Yoshio Sakai Katsumi Shibata Akio Sohda Toshio Usami | Yhdysvallat (USA) William Boddington Harold Brewster Roy Coffin Amos Deacon Horace Disston Samuel Ewing James Gentle Henry Greer Lawrence Knapp David McMullin Leonard O'Brien Charles Sheaffer Frederick Wolters | |
1936 Berliini tulokset | Intia (IND) Richard Allen Dhyan Chand Ali Dara Lionel Emmett Peter Fernandes Joseph Galibardy Earnest Goodsir-Cullen Mohammed Hussain Sayed Jaffar Ahmed Khan Ahsan Khan Mirza Masood Cyril Michie Baboo Nimal Joseph Phillips Shabban Shahab-ud-Din G.S.Garewal Roop Singh Carlyle Tapsell | Saksa (GER) Hermann auf der Heide Ludwig Beisiegel Erich Cuntz Karl Dröse Alfred Gerdes Werner Hamel Harald Huffmann Erwin Keller Herbert Kemmer Werner Kubitzki Paul Mehlitz Karl Menke Fritz Messner Detlef Okrent Heinrich Peter Heinz Raack Carl Ruck Hans Scherbart Heinz Schmalix Tito Warnholtz Kurt Weiß Erich Zander | Alankomaat (NED) Henk de Looper Jan de Looper Aat de Roos Rein de Waal Piet Gunning Inge Heybroek Hans Schnitger René Sparenberg Ernst van den Berg Ru van der Haar Tonny van Lierop Max Westerkamp | |
1948 Lontoo tulokset | Intia (IND) Leslie Claudius Keshav Dutt Walter D'Souza Lawrie Fernandes Ranganathan Francis Gerry Glackan Akhtar Hussain Patrick Jansen Amir Kumar Kishan Lal Leo Pinto Jaswant Singh Rajput Latif-ur-Rehman Reginald Rodrigues Balbir Singh Randhir Singh Gentle Grahanandan Singh K. D. Singh Trilochan Singh Maxie Vaz | Iso-Britannia (GBR) Robert Adlard Norman Borrett David Brodie Ronald Davis William Griffiths Frederick Lindsay William Lindsay John Peake Frank Reynolds George Sime Michael Walford William White | Alankomaat (NED) André Boerstra Henk Bouwman Piet Bromberg Harry Derckx Han Drijver Dick Esser Roepie Kruize Jenne Langhout Dick Loggere Ton Richter Eddy Tiel Wim van Heel | |
1952 Helsinki tulokset | Intia (IND) Leslie Claudius Meldric Daluz Keshav Dutt Chinadorai Deshmutu Ranganathan Francis Raghbir Lal Govind Perumal Muniswamy Rajgopal Balbir Singh Randhir Singh Gentle Udham Singh Dharam Singh Gill Grahanandan Singh K. D. Singh | Alankomaat (NED) Jules Ancion André Boerstra Harry Derckx Han Drijver Dick Esser Roepie Kruize Dick Loggere Lau Mulder Eddy Tiel Wim van Heel Leonard Wery | Iso-Britannia (GBR) Denys Carnill John Cockett John Conroy Graham Dadds Derek Day Dennis Eagan Robin Fletcher Roger Midgley Richard Norris Neil Nugent Anthony Nunn Anthony John Robinson John Paskin Taylor | |
1956 Melbourne tulokset | Intia (IND) Leslie Claudius Ranganathan Francis Haripal Kaushik Amir Kumar Raghbir Lal Shankar Lakshman Govind Perumal Amit Singh Bakshi Raghbir Singh Bhola Balbir Singh Hardyal Singh Garchey Randhir Singh Gentle Balkishan Singh Grewal Gurdev Singh Kullar Udham Singh Kullar Bakshish Singh Charles Stephen | Pakistan (PAK) Abdul Hamid Akhtar Hussain Munir Dar Ghulam Rasul Anwar Khan Habib Ali Kiddie Latif-ur-Rehman Manzoor Hussain Atif Motiullah Naseer Bunda Noor Alam Khursheed Aslam Abdul Waheed Mushtaq Ahmad Zakir Hussain | Saksojen yhteisjoukkue (EUA) Günther Brennecke Hugo Budinger Werner Delmes Hugo Dollheiser Eberhard Ferstl Alfred Lücker Helmut Nonn Wolfgang Nonn Heinz Radzikowski Werner Rosenbaum Günther Ullerich | |
1960 Rooma tulokset | Pakistan (PAK) Abdul Hamid Abdul Rashid Abdul Waheed Bashir Ahmad Ghulam Rasul Anwar Khan Khursheed Aslam Habib Ali Kiddie Manzoor Hussain Atif Mushtaq Ahmad Motiullah Naseer Bunda Noor Alam Munir Dar | Intia (IND) Joseph Antic Leslie Claudius Jaman Lal Sharma Mohinder Lal Shankar Lakshman John Peter Govind Sawant Raghbir Singh Bhola Udham Singh Kullar Charanjit Singh Jaswant Singh Joginder Singh Prithipal Singh Balkishan Singh | Espanja (ESP) Pedro Amat Francisco Cavaller Juan Calzado José Colomer Carlos del Coso José Dinarés Eduardo Dualde Joaquín Dualde Rafael Egusquiza Ignacio Macaya Pedro Murúa Pedro Roig Luis Usoz Narciso Ventalló | |
1964 Tokio tulokset | Intia (IND) Haripal Kaushik Mohinder Lal Shankar Lakshman Bandu Patil John Peter Ali Sayed Udham Singh Kullar Charanjit Singh Darshan Singh Dharam Singh Gurbux Singh Harbinder Singh Jagjit Singh Joginder Singh Prithipal Singh | Pakistan (PAK) Abdul Hamid Muhammad Asad Malik Munir Dar Mahmood Khalid Anwar Khan Nawaz Khizar Azam Khurshid Muhammad Manna Manzoor Hussain Atif Abdul Rashid Motiullah Tariq Niazi Saeed Anwar Aziz Tariq Hayat Zafar Uddin Zaka | Australia (AUS) Mervyn Crossman Paul Dearing Raymond Evans Brian Glencross Robin Hodder John McBryde Donald McWatters Patrick Nilan Eric Pearce Julian Pearce Desmond Piper Donald Smart Anthony Waters Graham Wood | |
1968 México tulokset | Pakistan (PAK) Abdul Rashid Jahangir Butt Tanvir Dar Gulraiz Akhtar Khalid Mahmood Muhammad Asad Malik Mohammad Ashfaq Tariq Niazi Riaz Ahmad Riazuddin Saeed Anwar Tariq Aziz Zakir Hussain | Australia (AUS) Paul Dearing Raymond Evans Brian Glencross Robert Haigh Donald Martin James Mason Patrick Nilan Eric Pearce Gordon Pearce Julian Pearce Desmond Piper Fred Quine Ronald Riley Donald Smart Arthur Busch | Intia (IND) Rajendra Christy Krishnamurty Perumal John Peter Inamur Rehaman Munir Sait Ajitpal Singh Balbir Singh (I) Balbir Singh (II) Balbir Singh (III) Gurbux Singh Harbinder Singh Harmik Singh Inder Singh Prithipal Singh Tarsem Singh | |
1972 München tulokset | Länsi-Saksa (FRG )Wolfgang Baumgart Horst Drose Dieter Freise Werner Kaessmann Carsten Keller Detlev Kittstein Ulrich Klaes Peter Kraus Michael Krause Michael Peter Wolfgang Rott Fritz Schmidt Rainer Seifert Wolfgang Strödter Eckart Suhl Eduard Thelen Peter Trump Ulrich Vos | Pakistan (PAK) Abdul Rashid Akhtar Rasool Ul Akhtar Jahangir Butt Ur Fazal Islahuddin Siddique Muhammad Asad Malik Shahnaz Sheikh Munawwaruz Zaman Ahmad Riaz Saeed Anwar Saleem Sherwani Iftikar Syed Mudassar Syed Zahid Sheikh | Intia (IND) B. P. Govinda Charles Cornelius Manuel Frederick Michael Kindo Ashok Kumar M. P. Ganesh Krishnamurty Perumal Ajitpal Singh Harbinder Singh Harcharan Singh Harmik Singh Kulwant Singh Mukhbain Singh Varinder Singh | |
1976 Montréal tulokset | Uusi-Seelanti (NZL) Paul Ackerley Jeff Archibald Arthur Borren Alan Chesney John Christensen Greg Dayman Tony Ineson Barry Maister Selwyn Maister Trevor Manning Alan McIntyre Neil McLeod Arthur Parkin Mohan Patel Ramesh Patel Les Wilson | Australia (AUS) David Bell Greg Browning Ric Charlesworth Ian Cooke Barry Dancer Douglas Golder Robert Haigh Wayne Hammond Jim Irvine Malcolm Poole Robert Proctor Graeme Reid Ronald Riley Trevor Smith Terry Walsh | Pakistan (PAK) Abdul Rashid Akhtar Rasool Mahmood Arshad Arshad Chaudhry Khan Haneef Islahuddin Siddique Samiullah Khan Hassan Manzoor Manzoor Hussain Munawwaruz Zaman Zia Qamar Nazim Salim Shahnaz Sheikh Saleem Sherwani Iftikar Syed Mudassar Syed | |
1980 Moskova tulokset | Intia (IND) Vasudevan Baskaran Bir Bhadur Chettri Sylvanus Dung Dung Merwyn Fernandes Zafar Iqbal Maharaj Krishon Kaushik Charanjit Kumar Somaya Maneypandey Allan Schofield Mohammed Shahid Davinder Singh Gurmail Singh Amarjit Singh Rana Rajinder Singh Ravinder Pal Singh Surinder Singh Sodhi | Espanja (ESP) Juan Amat Juan Arbós Jaime Arbós Javier Cabot Ricardo Cabot Miguel Chaves Juan Coghen Miguel de Paz Francisco Fábregas José Garcia Rafael Garralda Santiago Malgosa Paulino Monsalve Juan Pellón Carlos Roca Jaime Zumalacárregui | Neuvostoliitto (URS) Minneula Azizov Valeri Beljakov Viktor Deputatov Aleksandr Gontšarov Aleksandr Gusev Sos Hajrapetjan Sergei Klevtsov Vjatšeslav Lampejev Aleksandr Mjasnikov Mihail Nitšepurenko Leonid Pavlovski Sergei Plešakov Vladimir Plešakov Aleksandr Sytšov Oleg Zagorodnev Farit Zigangirov | |
1984 Los Angeles tulokset | Pakistan (PAK) Syed Ghulam Moinuddin Qasim Zia Nasir Ali Abdul Rashid Al-Hasan Ayaz Mahmood Naeem Akhtar Kalimullah Khan Manzoor Hussain Hassan Sardar Hanif Khan Khalid Hamid Shahid Ali Khan Tauqeer Dar Ishtiaq Ahmed Saleem Sherwani Mushtaq Ahmad | Länsi-Saksa (FRG )Christian Bassemir Stefan Blöcher Dirk Brinkmann Heiner Dopp Carsten Fischer Tobias Frank Volker Fried Thomas Gunst Horst-Ulrich Hänel Karl-Joachim Hürter Andreas Keller Reinhard Krull Michael Peter Thomas Reck Ekkhard Schmidt-Opper Markku Slawyk | Iso-Britannia (GBR) Paul Barber Stephen Batchelor Kulbir Bhaura Robert Cattrall Richard Dodds James Duthie Norman Hughes Sean Kerly Richard Leman Stephen Martin William McConnell Veryan Pappin Jon Potter Mark Precious Ian Taylor David Westcott | |
1988 Soul tulokset | Iso-Britannia (GBR) Paul Barber Stephen Batchelor Kulbir Bhaura Robert Clift Richard Dodds David Faulkner Russell Garcia Martyn Grimley Sean Kerly Jimmy Kirkwood Richard Leman Stephen Martin Veryan Pappin Jon Potter Imran Sherwani Ian Taylor | Länsi-Saksa (FRG )Stefan Blöcher Dirk Brinkmann Thomas Brinkmann Heiner Dopp Hans-Henning Fastrich Carsten Fischer Tobias Frank Volker Fried Horst-Ulrich Hänel Michael Hilgers Andreas Keller Michael Metz Andreas Mollandin Thomas Reck Christian Schliemann Ekkhard Schmidt-Opper | Alankomaat (NED) Marc Benninga Floris Jan Bovelander Jacques Brinkman Maurits Crucq Marc Delissen Cees Jan Diepeveen Patrick Faber Ronald Jansen Rene Klaassen Hendrik Kooijman Hidde Kruize Frank Leistra Erik Parlevliet Gert Schlatmann Tim Steens Taco van den Honert | |
1992 Barcelona tulokset | Saksa (GER) Andreas Becker Christian Blunck Carsten Fischer Volker Fried Michael Hilgers Andreas Keller Michael Knauth Oliver Kurtz Christian Mayerhöfer Sven Meinhardt Michael Metz Klaus Michler Christopher Reitz Stefan Saliger Jan-Peter Tewes Stefan Tewes | Australia (AUS) John Bestall Warren Birmingham Lee Bodimeade Ashley Carey Gregory Corbitt Stephen Davies Damon Diletti Lachlan Dreher Lachlan Elmer Dean Evans Paul Lewis Graham Reid Jay Stacy David Wansbrough Ken Wark Michael York | Pakistan (PAK) Saeed Anjum Hasan Farhat Khalid Bashir Muhammad Khawaja Mansoor Ahmed Asif Bajwa Ikhlaq Muhammad Mohammad Khalid Sr Qamar Muhammad Hussain Musaddaq Rana Mujahid Shahbaz Ahmed Muhammad Shahbaz Shahid Ali Khan Tahir Zaman Wasim Feroz | |
1996 Atlanta tulokset | Alankomaat (NED) Floris Jan Bovelander Jacques Brinkman Maurits Crucq Teun de Nooijer Marc Delissen Jeroen Delmee Ronald Jansen Erik Jazet Leo Gebbink Bram Lomans Taco van den Honert Tycho van Meer Wouter van Pelt Remco van Wijk Stephan Veen Guus Vogels | Espanja (ESP) Jaime Amat Pablo Amat Javier Arnau Jordi Arnau Oscar Barrena Ignacio Cobos Juan Dinarés Juan Escarré Xavier Escudé Juantxo García-Mauriño Antonio González Ramón Jufresa Joaquín Malgosa Victor Pujol Ramón Sala Pablo Usoz | Australia (AUS) Stuart Carruthers Baeden Choppy Stephen Davies Damon Diletti Lachlan Dreher Lachlan Elmer Brendan Garard Paul Gaudoin Mark Hager Paul Lewis Grant Smith Matthew Smith Daniel Sproule Jay Stacy Ken Wark Michael York | |
2000 Sydney tulokset | Alankomaat (NED) Jacques Brinkman Jaap-Derk Buma Teun de Nooijer Jeroen Delmee Marten Eikelboom Piet-Hein Geeris Ronald Jansen Erik Jazet Bram Lomans Sander van der Weide Wouter van Pelt Diederik van Weel Remco van Wijk Stephan Veen Guus Vogels Peter Windt | Etelä-Korea (KOR) Han Hyung-Bae Hwang Jong-Hyun Jeon Hong-Kwon Jeon Jong-Ha Ji Seung-Hwan Kang Keon-Wook Kim Chel-Hwan Kim Jung-Chul Kim Kyung-Seok Kim Yong-Bae Kim Yoon Lim Jong-Chun Lim Jung-Woo Seo Jong-Ho Song Seung-Tae Yeo Woon-Kon | Australia (AUS) Michael Brennan Adam Commens Stephen Davies Damon Diletti Lachlan Dreher Jason Duff Troy Elder James Elmer Paul Gaudoin Stephen Holt Brent Livermore Daniel Sproule Jay Stacy Craig Victory Matthew Wells Michael York | |
2004 Ateena tulokset | Australia (AUS) Michael Brennan Travis Brooks Dean Butler Liam de Young Jamie Dwyer Nathan Eglington Troy Elder Bevan George Robert Hammond Mark Hickman Mark Knowles Brent Livermore Michael McCann Stephen Mowlam Grant Schubert Matthew Wells | Alankomaat (NED) Matthijs Brouwer Ronald Brouwer Teun de Nooijer Jeroen Delmee Geert-Jan Derikx Rob Derikx Marten Eikelboom Floris Evers Erik Jazet Karel Klaver Jesse Mahieu Rob Reckers Taeke Taekema Sander van der Weide Klaas Veering Guus Vogels | Saksa (GER) Clemens Arnold Christoph Bechmann Sebastian Biederlack Philipp Crone Eike Duckwitz Christoph Eimer Björn Emmerling Florian Kunz Björn Michel Sascha Reinelt Justus Scharowsky Christian Schulte Tibor Weißenborn Timo Weß Matthias Witthaus Christopher Zeller | |
2008 Peking tulokset | Saksa (GER) Philip Witte Maximilian Müller Sebastian Biederlack Carlos Nevado Moritz Fürste Jan-Marco Montag Tobias Hauke Tibor Weißenborn Benjamin Weß Niklas Meinert Timo Weß Oliver Korn Christopher Zeller Max Weinhold Matthias Witthaus Florian Keller Philipp Zeller | Espanja (ESP) Francisco Cortes Santiago Freixa Francisco Fábregas Victor Sojo Alex Fabregas Pablo Amat Eduardo Tubau Roc Oliva Juan Fernandez Ramon Alegre Xavier Ribas Albert Sala Rodrigo Garza Sergi Enrique Eduard Arbos David Alegre | Australia (AUS) Jamie Dwyer Liam de Young Rob Hammond Mark Knowles Eddie Ockenden David Guest Luke Doerner Grant Schubert Bevan George Andre Smith Stephen Lambert Eli Matheson Matthew Wells Travis Brooks Kiel Brown Fergus Kavanagh Des Abbott | |
2012 Lontoo tulokset | Saksa (GER) Maximilian Müller Martin Häner Oskar Deecke Christopher Wesley Moritz Fürste Tobias Hauke Jan-Philipp Rabente Benjamin Weß Timo Weß Oliver Korn Christopher Zeller Max Weinhold Matthias Witthaus Florian Fuchs Philipp Zeller Thilo Stralkowski | Alankomaat (NED) Jaap Stockmann Klaas Vermeulen Marcel Balkestein Wouter Jolie Roderick Weusthof Robbert Kempermann Teun de Nooijer Sander Baart Floris Evers Bob de Voogd Sander de Wijn Rogier Hofman Robert van der Horst Billy Bakker Valentin Verga Mink van der Weerden | Australia (AUS) Mark Knowles Jamie Dwyer Liam de Young Simon Orchard Glenn Turner Chris Ciriello Matthew Butturini Russell Ford Eddie Ockenden Joel Carroll Matthew Gohdes Tim Deavin Matthew Swann Nathan Burgers Kieran Govers Fergus Kavanagh | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Argentiina (ARG) Juan Manuel Vivaldi Gonzalo Peillat Juan Ignacio Gilardi Facundo Callioni Lucas Rey Matías Paredes Joaquín Menini Lucas Vila Ignacio Ortiz Juan Martín López Juan Manuel Saladino Matías Rey Manuel Brunet Agustín Mazzilli Lucas Rossi Pedro Ibarra | Belgia (BEL) Arthur Van Doren John-John Dohmen Florent van Aubel Sebastien Dockier Cédric Charlier Gauthier Boccard Emmanuel Stockbroekx Thomas Briels Felix Denayer Vincent Vanasch Simon Gougnard Loïck Luypaert Tom Boon Jérôme Truyens Elliot Van Strydonck Tanguy Cosyns | Saksa (GER) Nicolas Jacobi Matthias Müller Linus Butt Martin Häner Moritz Trompertz Mats Grambusch Christopher Wesley Timm Herzbruch Tobias Hauke Tom Grambusch Christopher Rühr Martin Zwicker Moritz Fürste Florian Fuchs Timur Oruz Niklas Wellen | |
2020 Tokio tulokset | Belgia (BEL) Arthur van Doren John-John Dominique Dohmen Florent Van Aubel Sebastien Dockier Cedric Daniel Andre Charlier Gauthier Boccard Nicolas de Kerpel Augustin Jean Meurmans Alexander Robby Hendrickx Thomas Briels Felix Veronique Denayer Vincent Vanasch Simon Pierre Gougnard Arthur Anne-Marie Thierr de Sloover Antoine Sylvain Kina Loick Fanny Luypaert Victor Nicky Wegnez Tom Alain Boon | Australia (AUS) Lachlan Thomas Sharp Thomas Williams Craig Tom Joseph Wickham Matthew Dawson Joshua Beltz Edward Clive Ockenden Jacob Thomas Whetton Blake Govers Dylan Martin Joshua Simmonds Tim Howard Aran Zalewski Flynn Andrew Ogilvie Daniel James Beale Trent Grant Mitton Tim Brand Andrew Lewis Charter Jeremy Thomas Hayward | Intia (IND) Dilpreet Singh Rupinder Pal Singh Surender Kumar Manpreet Singh Hardik Singh Gurjant Singh Simranjeet Singh Mandeep Singh Harmanpreet Singh Lalit Kumar Upadhyay Sreejesh Parattu Raveendran Sumit Nilakanta Sharma Shamsher Singh Varun Kumar Birendra Lakra Amir Rohidas Vivek Sagar Prasad | |
Lähde: Men's Hockey Medalists Sports Reference. Arkistoitu 30.12.2008. Viitattu 1.1.2017. (englanniksi) |
Naiset
Mitalitaulukko | ||||
---|---|---|---|---|
Tapahtuma | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |
1980 Moskova tulokset | Zimbabwe (ZIM) Elizabeth Chase Sandra Chick Gillian Cowley Patricia Davies Sarah English Maureen George Ann Grant Susan Huggett Patricia McKillop Brenda Phillips Christine Prinsloo Sonia Robertson Anthea Stewart Helen Volk Linda Watson Arlene Boxall (Ei pelannut, sai mitalin) | Tšekkoslovakia (TCH) Milada Blažková Jiřina Čermáková Jiřina Hájková Berta Hrubá Ida Hubáčková Jiřina Kadlecová Jarmila Králíčková Jiřina Křížová Alena Kyselicová Jana Lahodová Květa Petříčková Viera Podhányiová Iveta Šranková Marie Sýkorová Marta Urbanová Lenka Vymazalová | Neuvostoliitto (URS) Leila Ahmerova Natalja Buzunova Natalja Bykova Tatjana Jembahtova Nadežda Filippova Ljudmila Frolova Lidija Glubokova Nelli Gorbatkova Jelena Gurjeva Galina Inžuvatova Alina Ham Natella Krasnikova Nadežda Ovetškina Tatjana Švyganova Galina Vjužanina Valentina Zazdravnyh | |
1984 Los Angeles tulokset | Alankomaat (NED) Carina Benninga Fieke Boekhorst Marjolein Eijsvogel Det de Beus Irene Hendriks Elsemiek Hillen Sandra Le Poole Anneloes Nieuwenhuizen Martine Ohr Alette Pos Lisette Sevens Marieke van Doorn Aletta van Manen Sophie von Weiler Laurien Willemse Margriet Zegers | Länsi-Saksa (FRG ) Gabriele Appel Dagmar Breiken Beate Deininger Elke Drüll Birgit Hagen Birgit Hahn Martina Koch Sigrid Landgraf Corinna Lingnau Christina Moser Patricia Ott Hella Roth Gabriela Schley Susanne Schmid Ursula Thielemann Andrea Weiermann-Lietz | Yhdysvallat (USA) Beth Anders Beth Beglin Regina Buggy Gwen Cheeseman Sheryl Johnson Christine Larson-Mason Kathleen McGahey Anita Miller Leslie Milne Charlene Morett Diane Moyer Marcella Place Karen Shelton Brenda Stauffer Julie Staver Judy Strong | |
1988 Soul tulokset | Australia (AUS) Tracey Belbin Deborah Bowman Lee Capes Michelle Capes Sally Carbon Elspeth Clement Loretta Dorman Maree Fish Rechelle Hawkes Lorraine Hillas Kathleen Partridge Sharon Patmore Jackie Pereira Sandra Pisani Kim Small Liane Tooth | Etelä-Korea (KOR) Chang Eun-Jung Cho Ki-Hyang Choi Choon-Ok Chung Eun-Kyung Chung Sang-Hyun Han Gum Shil Han Ok-Kyung Hwang Keum-Sook Jin Won-Sim Kim Mi-Sun Kim Soon-Duk Kim Young-sook Lim Kye-Sook Park Soon-Ja Seo Hyo-Sun Seo Kwang-Mi | Alankomaat (NED) Willemien Aardenburg Carina Benninga Marjolein Eijsvogel Yvonne Buter Det de Beus Annemieke Fokke Noor Holsboer Helen van der Ben Lisanne Lejeune Anneloes Nieuwenhuizen Martine Ohr Marieke van Doorn Aletta van Manen Sophie von Weiler Laurien Willemse Ingrid Wolff | |
1992 Barcelona tulokset | Espanja (ESP) María Carmen Barea Sonia Barrio Mercedes Coghen Celia Corres Natalia Dorado Nagore Gabellanes Mariví González Anna Maiques Silvia Manrique Elisabeth Maragall María Isabel Martínez Teresa Motos Nuria Olivé Virginia Ramírez María Ángeles Rodríguez Maider Tellería | Saksa (GER) Britta Becker Tanja Dickenscheid Nadine Ernsting-Krienke Christine Ferneck Eva Hagenbäumer Franziska Hentschel Caren Jungjohann Katrin Kauschke Irina Kuhnt Heike Lätzsch Susanne Müller Tina Peters Simone Thomaschinski Bianca Weiß Anke Wild Susie Wollschläger | Iso-Britannia (GBR) Jill Atkins Lisa Bayliss Karen Brown Vickey Dixon Susan Fraser Wendy Fraser Kathryn Johnson Sandy Lister Jackie McWilliams Tammy Miller Helen Morgan Mary Nevill Mandy Nicholls Alison Ramsay Jane Sixsmith Joanne Thompson | |
1996 Atlanta tulokset | Australia (AUS) Michelle Andrews Alyson Annan Louise Dobson Renita Farrell Juliet Haslam Rechelle Hawkes Clover Maitland Karen Marsden Jenny Morris Jackie Pereira Nova Peris-Kneebone Katrina Powell Lisa Powell Danni Roche Kate Starre Liane Tooth | Etelä-Korea (KOR) Chang Eun-Jung Cho Eun-Jung Choi Eun-Kyung Choi Mi-Soon Jeon Young-Sun Jin Deok-San Kim Myung-Ok Kwon Soo-Hyun Kwon Chang-Sook Lee Eun-Kyung Lee Eun-Young Lee Ji-Young Lim Jeong-Sook Oh Seung-Shin Woo Hyun-Jung You Jae-Sook | Alankomaat (NED) Stella de Heij Wietske de Ruiter Mijntje Donners Willemijn Duyster Noor Holsboer Nicole Koolen Ellen Kuipers Jeannette Lewin Suzanne Plesman Florentine Steenberghe Margje Teeuwen Carole Thate Jacqueline Toxopeus Fleur van de Kieft Dillianne van den Boogaard Suzan van der Wielen | |
2000 Sydney tulokset | Australia (AUS) Kate Allen Alyson Annan Lisa Carruthers Renita Garard Juliet Haslam Rechelle Hawkes Nikki Hudson Rachel Imison Clover Maitland Claire Mitchell-Taverner Jenny Morris Alison Peek Katrina Powell Angie Skirving Kate Starre Julie Towers | Argentiina (ARG) Magdalena Aicega Mariela Antoniska Inés Arrondo Luciana Aymar María Paz Ferrari Anabel Gambero Soledad García María de la Paz Hernández Laura Maiztegui Mercedes Margalot Karina Masotta Vanina Oneto Jorgelina Rimoldi Cecilia Rognoni Ayelén Stepnik Paola Vukojicic | Alankomaat (NED) Minke Booij Ageeth Boomgaardt Julie Deiters Mijntje Donners Fatima Moreira de Melo Clarinda Sinnige Hanneke Smabers Minke Smeets Margje Teeuwen Carole Thate Daphne Touw Fleur van de Kieft Dillianne van den Boogaard Macha van der Vaart Suzan van der Wielen Myrna Veenstra | |
2004 Ateena tulokset | Saksa (GER) Tina Bachmann Caroline Casaretto Nadine Ernsting-Krienke Franziska Gude Mandy Haase Natascha Keller Denise Klecker Anke Kühn Heike Lätzsch Badri Latif Sonja Lehmann Silke Müller Fanny Rinne Marion Rodewald Louisa Walter Julia Zwehl | Alankomaat (NED) Minke Booij Chantal de Bruijn Lisanne de Roever Mijntje Donners Sylvia Karres Fatima Moreira de Melo Eefke Mulder Maartje Scheepstra Janneke Schopman Clarinda Sinnige Minke Smeets Jiske Snoeks Macha van der Vaart Miek van Geenhuizen Lieve van Kessel | Argentiina (ARG) Magdalena Aicega Mariela Antoniska Inés Arrondo Luciana Aymar Claudia Burkart Marina di Giacomo Soledad García Mariana González Alejandra Gulla María de la Paz Hernández Mercedes Margalot Vanina Oneto Cecilia Rognoni Mariné Russo Ayelén Stepnik Paola Vukojicic | |
2008 Peking tulokset | Alankomaat (NED) Maartje Goderie Maartje Paumen Naomi van As Minke Smeets Marilyn Agliotti Minke Booij Wieke Dijkstra Sophie Polkamp Ellen Hoog Lidewij Welten Lisanne de Roever Miek van Geenhuizen Eva de Goede Janneke Schopman Eefke Mulder Fatima Moreira de Melo | Kiina (CHN) Ren Ye Zhang Yimeng Gao Lihua Chen Qiuqi Zhao Yudiao Li Hongxia Cheng Hui Tang Chunling Zhou Wanfeng Ma Yibo Fu Baorong Pan Fengzhen Huang Junxia Song Qingling Li Shuang Chen Zhaoxia | Argentiina (ARG) Paola Vukojicic Belén Succi Magdalena Aicega Mercedes Margalot Mariana Rossi Noel Barrionuevo Giselle Kañevsky Claudia Burkart Luciana Aymar Mariné Russo Mariana González Oliva Soledad García Alejandra Gulla María de la Paz Hernández Carla Rebecchi Rosario Luchetti | |
2012 Lontoo tulokset | Alankomaat (NED) Kitty van Male Carlien Dirkse van den Heuvel Kelly Jonker Maartje Goderie Lidewij Welten Maartje Paumen Naomi van As Ellen Hoog Sophie Polkamp Joyce Sombroek Kim Lammers Eva de Goede Marilyn Agliotti Merel de Blaeij Margot van Geffen Caia van Maasakker | Argentiina (ARG) Laura del Colle Rosario Luchetti Macarena Rodríguez Luciana Aymar Carla Rebecchi Delfina Merino Martina Cavallero Florencia Habif Rocío Sánchez Moccia Daniela Sruoga Sofía Maccari Mariela Scarone Silvina D'Elía Noel Barrionuevo Josefina Sruoga Florencia Mutio | Iso-Britannia (GBR) Beth Storry Emily Maguire Laura Unsworth Crista Cullen Anne Panter Hannah Macleod Helen Richardson Kate Walsh Chloe Rogers Laura Bartlett Alex Danson Georgie Twigg Ashleigh Ball Sally Walton Nicola White Sarah Thomas | |
2016 Rio de Janeiro tulokset | Iso-Britannia (GBR) Maddie Hinch Laura Unsworth Crista Cullen Hannah Macleod Georgie Twigg Helen Richardson-Walsh Susannah Townsend Kate Richardson-Walsh Sam Quek Alex Danson Giselle Ansley Sophie Bray Hollie Webb Shona McCallin Lily Owsley Nicola White | Alankomaat (NED) Joyce Sombroek Xan de Waard Kitty van Male Laurien Leurink Willemijn Bos Marloes Keetels Carlien Dirkse van den Heuvel Kelly Jonker Maria Verschoor Lidewij Welten Caia van Maasakker Maartje Paumen Naomi van As Ellen Hoog Margot van Geffen Eva de Goede | Saksa (GER) Nike Lorenz Selin Oruz Anne Schröder Lisa Schütze Charlotte Stapenhorst Katharina Otte Janne Müller-Wieland Hannah Krüger Jana Teschke Lisa Altenburg Franzisca Hauke Cécile Pieper Marie Mävers Annika Sprink Julia Müller Pia-Sophie Oldhafer Kristina Reynolds | |
2020 Tokio tulokset | Alankomaat (NED) Sanne Anne Leoine Koolen Malou Pheninckx Laurien Leurink Xan Gerdien de Waard Marloes Johanna Maria Keetels Felice Albers Maria Verschoor Lidewij Marsia Maria Welten Caia Jacqueline van Maasakker Frederique Matla Pien Sanders Laura Maria Nunnink Lauren Lara Jeanette Stam Josine Koning Margot van Geffen Eva Roma Maria de Goede | Argentiina (ARG) María Belén Succi Sofia Toccalino Agustina Gorzelany Valentina Raposo Agostina Alonso Agustina Albertarrio María José Granatto Delfina Merino Rocío Sánchez Moccia Victoria Suaze Valdez María Victoria Granatto Eugenia María Trinchinetti Micaela Retegui María Emilia Forcherio Sofia Macarri María Noel Barrionuevo Julieta Jankunas Valentina Isabel Costa Bondi | Iso-Britannia (GBR) Madeleine Claire Hinch Laura Unsworth Anna-Frances Toman Hannah Martin Sarah Louise Jones Susannah Townsend Sarah Robertson Elena Sian Layer Isabelle Petter Leah Julia Wilkinson Giselle Ansley Hollie Pearne-Webb Fiona Anne Crackles Shona McCallin Lily Owsley Grace Balsdon | |
Lähde: Women's Hockey Medalists Sports Reference. Arkistoitu 6.7.2009. Viitattu 1.1.2017. (englanniksi) |
Lähteet
Kesälajit | Ammunta · Golf · Jalkapallo · Jousiammunta · Judo · Koripallo · Käsipallo · Lentopallo · Maahockey · Melonta · Miekkailu · Nykyaikainen viisiottelu · Nyrkkeily · Paini · Painonnosto · Purjehdus · Pyöräily · Pöytätennis · Rantalentopallo · Ratsastus · Rugby · Soutu · Sulkapallo · Taekwondo · Taitouinti · Tennis · Triathlon · Uimahypyt · Uinti · Vesipallo · Voimistelu · Yleisurheilu |
---|---|
Talvilajit | Alppihiihto · Ampumahiihto · Curling · Freestylehiihto · Jääkiekko · Kaukalopikaluistelu · Lumilautailu · Maastohiihto · Mäkihyppy · Ohjaskelkkailu · Pikaluistelu · Rattikelkkailu · Skeleton · Taitoluistelu · Yhdistetty |
Poistetut kesälajit | Baseball · Haavipallo · Jeu de paume · Kriketti · Kroketti · Köydenveto · Moottoriveneily · Pelota · Poolo · Racquets · Roque · Softball |
Poistetut talvilajit |