2023 World Senior Curling Championships |
---|
Host city | Gangneung, South Korea |
---|
Arena | Gangneung Hockey Centre |
---|
Dates | April 21–29 |
---|
Men's winner | Canada |
---|
Skip | Howard Rajala |
---|
Third | Rich Moffatt |
---|
Second | Chris Fulton |
---|
Lead | Paul Madden |
---|
Alternate | Phil Daniel |
---|
Coach | Bill Tschirhart |
---|
Finalist | Scotland (Connal) |
---|
Women's winner | Canada |
---|
Skip | Sherry Anderson |
---|
Third | Patty Hersikorn |
---|
Second | Brenda Goertzen |
---|
Lead | Anita Silvernagle |
---|
Coach | Bill Tschirhart |
---|
Finalist | Scotland (Lockhart) |
---|
|
The 2023 World Senior Curling Championships were held from April 21 to 29 at the Gangneung Hockey Centre in Gangneung, South Korea.[1] The event was held in conjunction with the 2023 World Mixed Doubles Curling Championship.
Men
Teams
The teams are listed as follows:[2]
Australia | Belgium | Canada | Czech Republic |
Skip: Hugh Millikin Third: Steve Johns Second: Geoff Davis Lead: Tim McMahon Alternate: Steve Hewitt | Skip: Stefan van Dijck Third: Walter Verbueken Second: Bart Palmans Lead: Jan De Swert | Skip: Howard Rajala Third: Rich Moffatt Second: Chris Fulton Lead: Paul Madden Alternate: Phil Daniel | Skip: Radek Žďárský Third: Miloš Plzák Second: Vít Zinga Lead: Jan Fencl Alternate: Jiří Resl |
Denmark | England | Estonia | Finland |
Skip: Hans Peter Schack Third: Jan Knoth Second: Stig Munkholm Lead: Thomas Westermann Alternate: Bo Legaard | Skip: John Brown Third: James Burman Second: David Kershaw Lead: Andrew Robbins | Skip: Margus Tubalkain Third: Valvo Vooremaa Second: Tiit Kaart Lead: Tonis Turmann Alternate: Hannes Reinola | Skip: Jussi Uusipaavalniemi Third: Markku Hamalainen Second: Jukka Savonen Lead: Markku Henttonen Alternate: Juha Kalmari |
Germany | Hong Kong | Hungary | Ireland |
Skip: Christoph Möckel Third: Bernhard Mayr Second: Matthias Steiner Lead: Matthias Zobel Alternate: Thomas Meurer | Skip: Wong Chun Ngok Third: Shek Chong John Li Second: Lai Chor Alan Luk Lead: Chung Hon Keung Alternate: Fok Wai Hung | Skip: György Nagy Third: Zoltàn Jakab Second: Gabor Bartalus Lead: Krisztian Barna | Skip: Bill Gray Third: David Whyte Second: Neil Fyfe Lead: Ross Barr Alternate: Johnjo Kenny |
Japan | Latvia | New Zealand | Norway |
Skip: Tamotsu Matsumura Third: Seiji Yamamoto Second: Takahito Tomiyasu Lead: Akira Otsuka | Skip: Ansis Regža Third: Janis Redlihs Second: Aivars Purmalis Lead: Aivars Lacis | Skip: Dan Mustapic Third: Hans Frauenlob Second: Dave Watt Lead: Iain Craig Alternate: Lorne De Pape | Fourth: Kjell Berg Third: Stig-Arne Gunnestad Skip: Tormod Andreassen Lead: Kverne Halvard |
Poland | Scotland | Slovenia | South Korea |
Skip: Damian Herman Third: Paweł Kłos Second: Krzysztof Nowak Lead: Paweł Piotrowicz Alternate: Janusz Tomica | Skip: Graeme Connal Third: Alistair Scott Second: Mark Fraser Lead: Mark Brass | Skip: Gregor Rigler Third: Silvo Praprotnik Second: Marijan Kremzar Lead: Marjan Petric Alternate: Darko Gregori | Skip: Cheon In-seon Third: Her Jung-wook Second: Ham Young-woo Lead: Shin Man-ho Alternate: Choi Jong-kyung |
Sweden | Switzerland | United States | Wales |
Skip: Mats Wranå Third: Mikael Hasselborg Second: Anders Eriksson Lead: Gerry Wåhlin Alternate: Per Noréen | Skip: Christof Schwaller Third: Robert Hürlimann Second: Christoph Kaiser Lead: Rolf Iseli Alternate: Pierre Hug | Skip: Joel Larway Third: Doug Kauffman Second: Darren Lehto Lead: John Rasmussen Alternate: Sean Silver | Skip: Adrian Meikle Third: Andrew Tanner Second: Richard Pougher Lead: Gary Waddell |
Round robin standings
Final round robin standings
Group A Round Robin Summary Table Pos. | Country | | | | | | | | | Record |
4 | Belgium | — | 1–6 | 3–8 | 8–3 | 5–4 | 6–7 | 8–1 | 10–4 | 4–3 |
2 | Canada | 6–1 | — | 7–4 | 12–0 | 7–3 | 6–8 | 10–3 | 11–2 | 6–1 |
3 | Czech Republic | 8–3 | 4–7 | — | 8–7 | 8–6 | 4–6 | 4–10 | 9–4 | 4–3 |
8 | Denmark | 3–8 | 0–12 | 7–8 | — | 4–10 | 3–10 | 4–7 | 1–7 | 0–7 |
5 | Finland | 4–5 | 3–7 | 6–8 | 10–4 | — | 8–9 | 7–6 | 8–5 | 3–4 |
1 | Hungary | 7–6 | 8–6 | 6–4 | 10–3 | 9–8 | — | 7–1 | 6–5 | 7–0 |
6 | Japan | 1–8 | 3–10 | 10–4 | 7–4 | 6–7 | 1–7 | — | 6–3 | 3–4 |
7 | Poland | 4–10 | 2–11 | 4–9 | 7–1 | 5–8 | 5–6 | 3–6 | — | 1–6 |
Group B Round Robin Summary Table Pos. | Country | | | | | | | | | Record |
7 | England | — | 5–8 | 13–3 | 4–8 | 5–6 | 4–8 | 1–10 | 4–8 | 1–6 |
4 | Germany | 8–5 | — | 8–2 | 2–6 | 8–3 | 5–4 | 6–8 | 4–10 | 4–3 |
8 | Hong Kong | 3–13 | 2–8 | — | 3–5 | 2–7 | 9–5 | 2–14 | 2–11 | 1–6 |
3 | Latvia | 8–4 | 6–2 | 5–3 | — | 9–6 | 8–10 | 4–5 | 5–9 | 4–3 |
5 | New Zealand | 6–5 | 3–8 | 7–2 | 6–9 | — | 9–5 | 4–9 | 6–9 | 3–4 |
6 | South Korea | 8–4 | 4–5 | 5–9 | 10–8 | 5–9 | — | 3–9 | 1–12 | 2–5 |
1 | Sweden | 10–1 | 8–6 | 14–2 | 5–4 | 9–4 | 9–3 | — | 5–2 | 7–0 |
2 | Switzerland | 8–4 | 10–4 | 11–2 | 9–5 | 9–6 | 12–1 | 2–5 | — | 6–1 |
Group C Round Robin Summary Table Pos. | Country | | | | | | | | | Record |
5 | Australia | — | 8–2 | 7–8 | 10–7 | 2–8 | 10–3 | 6–10 | 8–3 | 4–3 |
8 | Estonia | 2–8 | — | 4–11 | 3–9 | 2–8 | 5–6 | 3–9 | 4–6 | 0–7 |
2 | Ireland | 8–7 | 11–4 | — | 7–4 | 9–7 | 6–4 | 2–7 | 6–4 | 6–1 |
4 | Norway | 7–10 | 9–3 | 4–7 | — | 8–6 | 7–3 | 6–8 | 5–4 | 4–3 |
3 | Scotland | 8–2 | 8–2 | 7–9 | 6–8 | — | 8–3 | 5–6 | 7–2 | 4–3 |
7 | Slovenia | 3–10 | 6–5 | 4–6 | 3–7 | 3–8 | — | 1–12 | 2–14 | 1–6 |
1 | United States | 10–6 | 9–3 | 7–2 | 8–6 | 6–5 | 12–1 | — | 8–3 | 7–0 |
6 | Wales | 3–8 | 6–4 | 4–6 | 4–5 | 2–7 | 14–2 | 3–8 | — | 2–5 |
Round robin results
All draw times are listed in Korean Standard Time (UTC+09:00).[3]
Draw 1
Friday, April 21, 8:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Rajala) | 0 | 2 | 3 | 2 | 2 | 3 | X | X | 12 |
Denmark (Schack) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Belgium (van Dijck) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 |
Czech Republic (Žďárský) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Gray) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 8 |
Australia (Millikin) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 7 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Nagy) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Poland (Herman) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Draw 2
Saturday, April 22, 8:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Rigler) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Wales (Meikle) | 5 | 2 | 0 | 1 | 1 | 5 | X | X | 14 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Regža) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | X | 6 |
Germany (Möckel) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Draw 3
Saturday, April 22, 12:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Uusipaavalniemi) | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Czech Republic (Žďárský) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Mustapic) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sweden (Wranå) | 0 | 4 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 9 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Belgium (van Dijck) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 |
Canada (Rajala) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | 6 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Tubalkain) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 4 |
Ireland (Gray) | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 3 | 4 | X | 11 |
Draw 4
Saturday, April 22, 4:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Norway (Andreassen) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Australia (Millikin) | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Schwaller) | 3 | 1 | 2 | 0 | 0 | 5 | X | X | 11 |
Hong Kong (Wong) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Matsumura) | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Denmark (Schack) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 4 |
Draw 5
Saturday, April 22, 8:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Žďárský) | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Hungary (Nagy) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Connal) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
United States (Larway) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Cheon) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 8 |
England (Brown) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Draw 6
Sunday, April 23, 8:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Uusipaavalniemi) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 4 |
Belgium (van Dijck) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Mustapic) | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | X | 7 |
Hong Kong (Wong) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Herman) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Japan (Matsumura) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Wranå) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 5 |
Switzerland (Schwaller) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Slovenia (Rigler) | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Australia (Millikin) | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 2 | 4 | X | 10 |
Draw 7
Sunday, April 23, 12:00 pm
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Larway) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 7 |
Ireland (Gray) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Rajala) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Hungary (Nagy) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Draw 8
Sunday, April 23, 4:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Tubalkain) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 |
Scotland (Connal) | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
South Korea (Cheon) | 2 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 10 |
Latvia (Regža) | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Norway (Andreassen) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Wales (Meikle) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Brown) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 5 |
Germany (Möckel) | 3 | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | X | 8 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Herman) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Finland (Uusipaavalniemi) | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 8 |
Draw 9
Sunday, April 23, 8:00 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Schack) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Belgium (van Dijck) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 4 | X | 8 |
Draw 10
Monday, April 24, 8:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Regža) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | X | 8 |
England (Brown) | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Larway) | 2 | 0 | 4 | 1 | 2 | 0 | X | X | 9 |
Estonia (Tubalkain) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Ireland (Gray) | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 9 |
Scotland (Connal) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Andreassen) | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | 1 | 0 | X | 7 |
Slovenia (Rigler) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Australia (Millikin) | 1 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | X | 8 |
Wales (Meikle) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Möckel) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
South Korea (Cheon) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Draw 11
Monday, April 24, 12:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Schwaller) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 3 | X | 9 |
New Zealand (Mustapic) | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Denmark (Schack) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Poland (Herman) | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | X | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Matsumura) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Belgium (van Dijck) | 1 | 0 | 2 | 1 | 3 | 1 | X | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Rajala) | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 7 |
Czech Republic (Žďárský) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Hungary (Nagy) | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 1 | 9 |
Finland (Uusipaavalniemi) | 0 | 0 | 4 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hong Kong (Wong) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Sweden (Wranå) | 3 | 0 | 6 | 2 | 0 | 3 | X | X | 14 |
Draw 13
Monday, April 24, 8:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Larway) | 5 | 3 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | X | 12 |
Slovenia (Rigler) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Brown) | 5 | 1 | 4 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 13 |
Hong Kong (Wong) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Connal) | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Wales (Meikle) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Draw 14
Tuesday, April 25, 8:00 am
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Denmark (Schack) | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 7 |
Czech Republic (Žďárský) | 0 | 0 | 4 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Draw 15
Tuesday, April 25, 12:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Wranå) | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | 9 |
South Korea (Cheon) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Matsumura) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 6 |
Finland (Uusipaavalniemi) | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Larway) | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | 10 |
Australia (Millikin) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Wales (Meikle) | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 6 |
Estonia (Tubalkain) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Connal) | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Norway (Andreassen) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 8 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Schwaller) | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | 0 | 2 | X | 9 |
Latvia (Regža) | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Draw 16
Tuesday, April 25, 4:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Möckel) | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 8 |
Hong Kong (Wong) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Gray) | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Slovenia (Rigler) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Herman) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Canada (Rajala) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 5 | X | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Belgium (van Dijck) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Hungary (Nagy) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | 7 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Mustapic) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 6 |
England (Brown) | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Draw 17
Tuesday, April 25, 8:00 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Wranå) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Latvia (Regža) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Draw 18
Wednesday, April 26, 8:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Nagy) | 2 | 3 | 0 | 1 | 0 | 4 | X | X | 10 |
Denmark (Schack) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Poland (Herman) | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Belgium (van Dijck) | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Australia (Millikin) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Scotland (Connal) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | X | 8 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Norway (Andreassen) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
United States (Larway) | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Draw 19
Wednesday, April 26, 12:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Brown) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Sweden (Wranå) | 3 | 0 | 1 | 3 | 1 | 2 | X | X | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Möckel) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 4 |
Switzerland (Schwaller) | 3 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | X | X | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hong Kong (Wong) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Latvia (Regža) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Žďárský) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Japan (Matsumura) | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | 0 | 2 | X | 10 |
Draw 20
Wednesday, April 26, 4:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Wales (Meikle) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Ireland (Gray) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Slovenia (Rigler) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Estonia (Tubalkain) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Draw 21
Wednesday, April 26, 8:00 pm
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Germany (Möckel) | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | X | 8 |
New Zealand (Mustapic) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Uusipaavalniemi) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
Canada (Rajala) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | 7 |
Draw 22
Thursday, April 27, 8:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Brown) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Switzerland (Schwaller) | 0 | 4 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hong Kong (Wong) | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 9 |
South Korea (Cheon) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Connal) | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | X | 8 |
Slovenia (Rigler) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Gray) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Norway (Andreassen) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Matsumura) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
Hungary (Nagy) | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | X | 7 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Australia (Millikin) | 0 | 3 | 2 | 1 | 2 | 0 | X | X | 8 |
Estonia (Tubalkain) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Draw 23
Thursday, April 27, 12:00 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Žďárský) | 0 | 0 | 4 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | 9 |
Poland (Herman) | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Wales (Meikle) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 3 |
United States (Larway) | 1 | 2 | 4 | 0 | 1 | 0 | X | X | 8 |
Draw 24
Thursday, April 27, 4:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Regža) | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 1 | 9 |
New Zealand (Mustapic) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Uusipaavalniemi) | 3 | 4 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | X | 10 |
Denmark (Schack) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | X | 4 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Wranå) | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Germany (Möckel) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Draw 25
Thursday, April 27, 8:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Rajala) | 0 | 2 | 0 | 3 | 2 | 0 | 3 | X | 10 |
Japan (Matsumura) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Estonia (Tubalkain) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Norway (Andreassen) | 1 | 4 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
South Korea (Cheon) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Switzerland (Schwaller) | 3 | 0 | 3 | 3 | 3 | 0 | X | X | 12 |
Playoffs
Quarterfinals
Friday, April 28, 1:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Rajala) | 1 | 1 | 2 | 0 | 4 | 1 | X | X | 9 |
Ireland (Gray) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Wranå) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Scotland (Connal) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hungary (Nagy) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Switzerland (Schwaller) | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 6 |
Semifinals
Friday, April 28, 7:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Connal) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 6 |
Switzerland (Schwaller) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Larway) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Canada (Rajala) | 1 | 2 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | X | 8 |
Bronze medal game
Saturday, April 29, 10:30 am
Gold medal game
Saturday, April 29, 10:30 am
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Rajala) | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | X | 7 |
Scotland (Connal) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Final standings
Women
Teams
The teams are listed as follows:[2]
Australia | Canada | Czech Republic | England | Finland |
Skip: Kim Forge Third: Lyn Gill Second: Kim Irvine Lead: Adrienne Kennedy | Skip: Sherry Anderson Third: Patty Hersikorn Second: Brenda Goertzen Lead: Anita Silvernagle | Skip: Lenka Šafránková Third: Jana Voborníková Second: Romana Havelková Lead: Jana Zikmundová Alternate: Věra Netušilová | Skip: Manon Harsch Third: Angela Wilcox Second: Helen Forbes Lead: Deborah Higgins Alternate: Jane Robbins | Skip: Tiina Julkunen Third: Kirsi Paarma Second: Laura Tsutsunen Lead: Nina Pollanen Alternate: Sari Laakonen |
Hong Kong | Ireland | Japan | Latvia | Lithuania |
Skip: Ling-Yue Hung Third: Grace Bugg Second: Arena McCullough Lead: Kwan Siu Ling Alternate: To Shu Anna Cheng | Skip: Dale Sinclair Third: Bernie Gillett Second: Nina Clancy Lead: Louise Kerr | Skip: Miyuki Kawamura Third: Misako Kawahira Second: Yukari Hayashi Lead: Yukie Kitaguchi Alternate: Yoko Kobayashi | Skip: Elēna Kāpostiņa Third: Dace Zīle Second: Iluta Linde Lead: Gunta Millere Alternate: Aija Rudzīte | Fourth: Gaiva Valatkienė Skip: Rasa Veronika Jasaitienė Second: Jolanta Šulinskienė Lead: Eglė Čepulytė |
New Zealand | Scotland | Sweden | Switzerland | United States |
Skip: Joanna Olszewski Third: Sandra Thomas Second: Pauline Farra Lead: Elizabeth Matthews Alternate: Merran Anderson | Skip: Jackie Lockhart Third: Mairi Milne Second: Wendy Johnston Lead: Katie Loudon Alternate: Edith Hazard | Skip: Camilla Noréen Third: Mari Wickström Second: Helene Lyxell Lead: Catrin Bitén | Skip: Monika Gafner Third: Daniela Gygax Second: Susanne Hochuli Lead: Irene Beck | Skip: Margie Smith Third: Ann Swisshelm Second: Shelly Kosal Lead: Shelley Dropkin |
Round robin standings
Final round robin standings
Group A Round Robin Summary Table Pos. | Country | | | | | | | | | Record |
1 | Canada | — | 9–2 | 8–3 | 12–2 | 9–1 | 8–4 | 7–4 | 7–6 | 7–0 |
5 | England | 2–9 | — | 6–5 | 5–7 | 9–12 | 15–0 | 9–10 | 1–9 | 2–5 |
6 | Hong Kong | 3–8 | 5–6 | — | 3–6 | 8–6 | 17–4 | 4–7 | 3–6 | 2–5 |
2 | Japan | 2–12 | 7–5 | 6–3 | — | 8–6 | 15–1 | 8–1 | 9–8 | 6–1 |
8 | Lithuania | 1–9 | 12–9 | 6–8 | 6–8 | — | 4–7 | 6–7 | 1–9 | 1–6 |
7 | New Zealand | 4–8 | 0–15 | 4–17 | 1–15 | 7–4 | — | 2–8 | 5–14 | 1–6 |
3 | Sweden | 4–7 | 10–9 | 7–4 | 1–8 | 7–6 | 8–2 | — | 7–6 | 5–2 |
4 | United States | 6–7 | 9–1 | 6–3 | 8–9 | 9–1 | 14–5 | 6–7 | — | 4–3 |
Group B Round Robin Summary Table Pos. | Country | | | | | | | | Record |
7 | Australia | — | 3–8 | 7–6 | 4–5 | 3–8 | 2–7 | 7–11 | 1–5 |
6 | Czech Republic | 8–3 | — | 3–9 | L–W | 7–10 | 4–12 | 3–9 | 1–5 |
4 | Finland | 6–7 | 9–3 | — | 7–9 | 10–7 | 1–18 | 2–8 | 2–4 |
3 | Ireland | 5–4 | W–L | 9–7 | — | 6–2 | 4–10 | 6–8 | 4–2 |
5 | Latvia | 8–3 | 10–7 | 7–10 | 2–6 | — | 4–7 | 5–8 | 2–4 |
1 | Scotland | 7–2 | 12–4 | 18–1 | 10–4 | 7–4 | — | 10–4 | 6–0 |
2 | Switzerland | 11–7 | 9–3 | 8–2 | 8–6 | 8–5 | 4–10 | — | 5–1 |
Round robin results
All draw times are listed in Korean Standard Time (UTC+09:00).[3]
Draw 2
Saturday, April 22, 8:00 am
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Australia (Forge) | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Finland (Julkunen) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Draw 3
Saturday, April 22, 12:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Noréen) | 1 | 0 | 4 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Hong Kong (Hung) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Šafránková) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | / | L^ |
Ireland (Sinclair) | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | | W |
^ Czech Republic ran out of time, and therefore forfeited the match.[4]
Draw 4
Saturday, April 22, 4:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Kawamura) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Canada (Anderson) | 4 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | X | 12 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Gafner) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | 4 |
Scotland (Lockhart) | 2 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | X | 10 |
Draw 5
Saturday, April 22, 8:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Australia (Forge) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Latvia (Kāpostiņa) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 1 | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Lithuania (Jasaitienė) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 1 |
United States (Smith) | 3 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | X | 9 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Noréen) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 5 | 10 |
England (Harsch) | 0 | 1 | 1 | 3 | 2 | 0 | 2 | 0 | 9 |
Draw 7
Sunday, April 23, 12:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Lithuania (Jasaitienė) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
New Zealand (Olszewski) | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Anderson) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 7 |
Sweden (Noréen) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Kāpostiņa) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 4 |
Scotland (Lockhart) | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Sinclair) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 6 |
Switzerland (Gafner) | 2 | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Draw 9
Sunday, April 23, 8:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
United States (Smith) | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 8 |
Japan (Kawamura) | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hong Kong (Hung) | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
England (Harsch) | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Finland (Julkunen) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 3 | 10 |
Latvia (Kāpostiņa) | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Lockhart) | 0 | 6 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | X | 12 |
Czech Republic (Šafránková) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Draw 12
Monday, April 24, 4:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Lockhart) | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 3 | X | 10 |
Ireland (Sinclair) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Julkunen) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 5 | X | 9 |
Czech Republic (Šafránková) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Australia (Forge) | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Switzerland (Gafner) | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Sweden (Noréen) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Lithuania (Jasaitienė) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hong Kong (Hung) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Japan (Kawamura) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Smith) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Canada (Anderson) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 7 |
Draw 13
Monday, April 24, 8:00 pm
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Olszewski) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 0 |
England (Harsch) | 3 | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | X | X | 15 |
Draw 14
Tuesday, April 25, 8:00 am
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Ireland (Sinclair) | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 9 |
Finland (Julkunen) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Anderson) | 0 | 3 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Hong Kong (Hung) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Lithuania (Jasaitienė) | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Japan (Kawamura) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Draw 16
Tuesday, April 25, 4:00 pm
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
United States (Smith) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 6 |
Sweden (Noréen) | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Draw 17
Tuesday, April 25, 8:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Olszewski) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Canada (Anderson) | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 3 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Lockhart) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | 7 |
Australia (Forge) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Harsch) | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Japan (Kawamura) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 7 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Czech Republic (Šafránková) | 2 | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Latvia (Kāpostiņa) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 4 | 1 | 2 | 10 |
Draw 19
Wednesday, April 26, 12:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Harsch) | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 4 | 0 | 9 |
Lithuania (Jasaitienė) | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 0 | 3 | 12 |
Draw 20
Wednesday, April 26, 4:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Latvia (Kāpostiņa) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 2 |
Ireland (Sinclair) | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Kawamura) | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | 1 | 1 | X | 8 |
Sweden (Noréen) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 1 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
New Zealand (Olszewski) | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | X | 4 |
Hong Kong (Hung) | 2 | 5 | 6 | 0 | 0 | 0 | 4 | X | 17 |
Draw 21
Wednesday, April 26, 8:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Gafner) | 1 | 4 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | X | 8 |
Finland (Julkunen) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Anderson) | 3 | 1 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | X | 9 |
Lithuania (Jasaitienė) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 1 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Harsch) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 1 |
United States (Smith) | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 4 | X | X | 9 |
Draw 23
Thursday, April 27, 12:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Kawamura) | 4 | 2 | 3 | 0 | 2 | 4 | X | X | 15 |
New Zealand (Olszewski) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Final |
Latvia (Kāpostiņa) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Switzerland (Gafner) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 8 |
Draw 24
Thursday, April 27, 4:00 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Finland (Julkunen) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Scotland (Lockhart) | 1 | 0 | 7 | 2 | 2 | 6 | X | X | 18 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
England (Harsch) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Canada (Anderson) | 5 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | X | X | 9 |
Draw 25
Thursday, April 27, 8:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Sweden (Noréen) | 3 | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | X | 8 |
New Zealand (Olszewski) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Ireland (Sinclair) | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Australia (Forge) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Hong Kong (Hung) | 1 | 0 | 4 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 8 |
Lithuania (Jasaitienė) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | X | 6 |
Playoffs
Qualification games
Friday, April 28, 1:00 pm
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Gafner) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 7 |
Sweden (Noréen) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Japan (Kawamura) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 |
Ireland (Sinclair) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Semifinals
Friday, April 28, 7:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Scotland (Lockhart) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | X | 7 |
Japan (Kawamura) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Anderson) | 1 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 7 |
Switzerland (Gafner) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Bronze medal game
Saturday, April 29, 10:30 am
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Switzerland (Gafner) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Japan (Kawamura) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 6 |
Gold medal game
Saturday, April 29, 10:30 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Final |
Canada (Anderson) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | X | 8 |
Scotland (Lockhart) | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 4 |
Final standings
References
- ^ "World Senior Curling Championships 2023". World Curling Federation. Retrieved April 9, 2023.
- ^ a b "Teams". World Curling Federation. Retrieved April 9, 2023.
- ^ a b "Draw Schedule". World Curling Federation. Retrieved April 9, 2023.
- ^ "Game Results – Czech Republic vs Ireland" (PDF). World Curling Federation. Retrieved April 22, 2023.
External links