2016 UK local government election
2016 Stroud District Council election All 51 seats to Stroud District Council 26 seats needed for a majority First party Second party Third party Party Conservative Labour Green Seats won 23 18 8 Popular vote 30,726 24,122 11,153 Percentage 39.89 31.32 14.48 Fourth party Party Liberal Democrats Seats won 2 Popular vote 6,420 Percentage 8.34
Council control before election No Overall Control
Council control after election No Overall Control
2016 local election results in Stroud The 2016 Stroud District Council election took place on 5 May 2016 to elect members of Stroud District Council in England.[1] This was on the same day as other local elections . Due to boundary changes, all seats were up for election, with the council moving to a four-year election cycle.[2]
Results summary Stroud District Council election, 2016 Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/− Conservative 23 - 45.10 39.89 30,726 Labour 18 -1 35.29 31.32 24,122 Green 8 +2 15.69 14.48 11,153 Liberal Democrats 2 -1 3.92 8.34 6,420 Independent 0 0 4.24 3,269 UKIP 0 0 1.49 1,151 TUSC 0 0 0.24 182
A total of 181 ballots were rejected, and the overall turnout was 42.59% .
Ward results Amberley & Woodchester Amberley & Woodchester (1 seat) Party Candidate Votes % ±% Conservative Philip Louis McAsey 366 45.7 Labour Jo Smith 297 37.1 Green Martyn George Cutcher 138 17.2 Majority 69 8.6 Turnout 806 47.3 Rejected ballots 5 0.6 Conservative win
Berkeley Vale Berkeley Vale (3 seats) Party Candidate Votes % ±% Conservative Gordon Alexander Stark Craig* 1,279 52.2 Conservative Penny Wride* 1,172 47.8 Conservative Haydn Jones 1,050 42.9 Labour Liz Ashton* 951 38.8 Labour Billy Hunt 672 27.4 Labour George Frederick Coleman Knight 646 26.4 Liberal Democrats Michael Robert Stayte 370 15.1 Liberal Democrats Nick Easby 317 12.9 Liberal Democrats Rob Jewell 234 9.6 Green Tom Willetts 227 9.3 Majority 99 4.1 Turnout 2,456 44.3 Rejected ballots 6 0.2 Conservative win Conservative win Conservative win
Bisley Bisley (1 seat) Party Candidate Votes % ±% Conservative Tim Williams* 515 57.2 Green Anna Elizabeth Bonallack 280 31.1 Labour Richard Alan House 105 11.7 Majority 235 26.1 Turnout 902 48.7 Rejected ballots 2 0.2 Conservative win
Cainscross Cainscross (3 seats) Party Candidate Votes % ±% Labour Rachel Curley 924 43.8 Labour Jenny Miles 903 42.8 Labour Tom Williams* 775 36.7 Independent David Mark Rees* 616 29.2 Green Patricia Helen Royall 498 23.6 Conservative Keith Stuart Rippington 487 23.1 Conservative Colin Chrisholm 405 19.2 Conservative Anthony Richard Powell 405 19.2 Independent Graham Keith Stanley 348 16.5 Liberal Democrats Sylvia Jean Bridgland 297 14.1 TUSC Chris Moore 52 2.5 TUSC Adam Mark Goulcher 32 1.5 TUSC Ray Darlington 30 1.4 Majority 159 7.5 Turnout 2,116 35.9 Rejected ballots 5 0.2 Labour win Labour win Labour win
Cam East Cam East (2 seats) Party Candidate Votes % ±% Labour Miranda Anne Clifton* 742 51.2 Conservative Brian Tipper* 707 48.8 Conservative Graham Blackshaw 546 37.7 Labour James Kenneth Martin Prewett 533 36.8 Green Steven Naumann 175 12.1 Majority 161 11.1 Turnout 1,458 40.3 Rejected ballots 8 0.5 Labour win Conservative win
Cam West Cam West (2 seats) Party Candidate Votes % ±% Labour Paul Anthony Denney* 566 48.1 Conservative Jessica Mary Olivia Tomblin 518 44.0 Labour Julie Alyson Douglass* 517 44.0 Conservative Neil Edward Fletcher 487 41.4 Green Neil Richards Buick 153 13.0 Majority 1 0.0 Turnout 1,182 38.8 Rejected ballots 6 0.5 Labour win Conservative win
Chalford Chalford (3 seats) Party Candidate Votes % ±% Conservative Liz Peters* 930 43.7 Conservative Chas Fellows* 927 43.6 Conservative Debbie Young* 905 42.5 Green Carolyn Jane Billingsley 810 38.1 Labour Helen Joan Beioley 799 37.6 Labour David Arthur Taylor 738 34.7 UKIP Adrian George Blake 353 16.6 Majority 95 4.4 Turnout 2,130 42.2 Rejected ballots 3 0.1 Conservative win Conservative win Conservative win
Coaley & Uley Coaley & Uley (1 seat) Party Candidate Votes % ±% Green Jim Dewey 532 52.9 Conservative Tim Boxall* 350 34.8 Labour Brendan Skelton 124 12.3 Majority 182 18.1 Turnout 1,012 52.8 Rejected ballots 6 0.6 Green win
Dursley Dursley (3 seats) Party Candidate Votes % ±% Labour Doina Claire Cornell* 932 48.3 Labour Colin Patrick Fryer* 851 44.1 Labour Alison Margaret Hayward 757 39.3 Conservative Loraine Vivienne Patrick 623 32.3 Liberal Democrats Brian Arthur Marsh 606 31.4 Conservative Andrea Elizabeth Sheffield 583 30.2 Conservative Patricia Ann Betteley 565 29.3 Green Miriam Janice Yagud 359 18.6 Majority 134 7.0 Turnout 1,936 37.0 Rejected ballots 8 0.4 Labour win Labour win Labour win
Hardwicke Hardwicke (3 seats) Party Candidate Votes % ±% Conservative Dave Mossman* 902 56.1 Conservative Gill Oxley 883 54.9 Conservative Tom Skinner 666 41.4 Independent Gerald Owain Hartley 614 38.2 Green Sally Pickering 447 27.8 Labour Steve Price 439 27.3 Majority 52 3.2 Turnout 1,613 30.6 Rejected ballots 6 0.4 Conservative win Conservative win Conservative win
Kingswood Kingswood (1 seat) Party Candidate Votes % ±% Conservative Richard Mark Reeves 335 48.3 Liberal Democrats Oliver Hartland Mountjoy 283 40.8 Green Alan Graham Sage 76 11.0 Majority 52 7.5 Turnout 701 41.1 Rejected ballots 6 0.9 Conservative win
Minchinhampton Minchinhampton (2 seats) Party Candidate Votes % ±% Conservative Dorcas Lavinia Maxine Binns* 844 55.2 Conservative Nick Hurst* 760 49.7 Labour Mark Christopher Huband 339 22.2 Green Chris Jockel 309 20.2 Liberal Democrats Colleen Rothwell 264 17.3 Liberal Democrats Jean Marie Etridge 240 15.7 TUSC Ruth Amias 68 4.4 Majority 421 27.5 Turnout 1,535 42.3 Rejected ballots 5 0.3 Conservative win Conservative win
Nailsworth Nailsworth (3 seats) Party Candidate Votes % ±% Labour Steve Robinson* 1,455 62.1 Labour Sue Reed 1,358 58.0 Green Norman Kay 1,185 50.6 Conservative Emma Sims* 899 38.4 Conservative Charles Edward O’Neill 685 29.2 Conservative Ryan Davis 606 25.9 Majority 286 12.2 Turnout 2,356 44.6 Rejected ballots 14 0.6 Labour win Labour win Green win
Painswick & Upton Painswick & Upton (3 seats) Party Candidate Votes % ±% Conservative Nigel Robin Cooper* 1,350 56.8 Conservative Julie Anthea Job* 1,350 56.8 Conservative Keith Lionel Pearson* 1,224 51.5 Green Peter Adams 809 34.0 Labour Sarah Ruth Madley 680 28.6 UKIP Richard Ford 397 16.7 Majority 415 17.5 Turnout 2,384 42.3 Rejected ballots 7 0.3 Conservative win Conservative win Conservative win
Randwick, Whiteshill & Ruscombe Randwick, Whiteshill & Ruscombe (1 seat) Party Candidate Votes % ±% Green Jonathan Paul Edmunds* 489 59.4 Conservative Tom Cooper 184 22.4 Labour John Bloxson 150 18.2 Majority 305 37.0 Turnout 829 47.6 Rejected ballots 6 0.72 Green win
Rodborough Rodborough (2 seats) Party Candidate Votes % ±% Labour Nigel Andrew Prenter* 693 44.7 Labour Karen Helen McKeown 656 42.3 Conservative Libby Bird 435 28.0 Green Philip Sven Blomberg 335 21.6 Conservative Sarah Leslie Shaw 304 19.6 Liberal Democrats Christine Linda Headley 285 18.4 Green Kiera Megan Jones 207 13.3 Majority 221 14.3 Turnout 1,557 43.4 Rejected ballots 5 0.3 Labour win Labour win
Severn Severn (2 seats) Party Candidate Votes % ±% Conservative John Frederick Jones* 723 49.9 Conservative Stephen Frank Davies* 721 49.8 Labour Thomas Joseph Lydon 446 30.8 Liberal Democrats John Reginald Howe 353 24.4 Green Robin Lewis 291 20.1 Majority 275 19.0 Turnout 1,463 36.9 Rejected ballots 14 1.0 Conservative win Conservative win
Stonehouse Stonehouse (3 seats) Party Candidate Votes % ±% Labour Chris Brine* 1,102 55.9 Labour Mattie Ross* 1,058 53.6 Labour Gary Dean Powell* 1,039 52.7 Conservative Ray Clegg 466 23.6 Conservative Ginny Anne Smart 430 21.8 Green Carol Jill Kambites 363 18.4 Conservative Aaron James Newell 345 17.5 Independent Trevor Royston Baker 306 15.5 Independent Ciaran James Brazington 296 15.0 Majority 573 29.1 Turnout 1,982 34.7 Rejected ballots 9 0.5 Labour win Labour win Labour win
Stroud Central Stroud Central (1 seat) Party Candidate Votes % ±% Labour Skeena Rathor 275 39.4 Green Caroline Baird 268 38.4 Conservative Marcus William Shaw 154 22.1 Majority 7 1.0 Turnout 708 42.7 Rejected ballots 11 1.6 Labour win
Stroud Farmhill & Paganhill Stroud Farmhill & Paganhill (1 seat) Party Candidate Votes % ±% Conservative Haydn Leonard Sutton* 300 39.8 Labour Paul Mapplebeck 208 27.6 Independent Harry Carr 132 17.5 Green Brian Nimblette 113 15.0 Majority 92 12.2 Turnout 759 40.6 Rejected ballots 4 0.5 Conservative win
Stroud Slade Stroud Slade (1 seat) Party Candidate Votes % ±% Green Simon Paul Christopher Pickering* 363 51.6 Labour Vanessa Price 260 37.0 Conservative Kris Anthony Smith 80 11.4 Majority 103 14.6 Turnout 707 41.3 Rejected ballots 4 0.6 Green win
Stroud Trinity Stroud Trinity (1 seat) Party Candidate Votes % ±% Green John Marjoram* 489 61.1 Labour Roy Derbyshire 199 24.9 Conservative Ian Arthur Edmunds 112 14.0 Majority 290 36.2 Turnout 807 47.4 Rejected ballots 7 0.9 Green win
Stroud Uplands Stroud Uplands (1 seat) Party Candidate Votes % ±% Labour Chas Townley* 319 42.9 Independent Roger Sanders 235 31.6 Green Peter Richardson 110 14.8 Conservative Jeremy Norman Bennett Strickland 79 10.6 Majority 84 11.3 Turnout 749 44.8 Rejected ballots 6 0.8 Labour win
Stroud Valley Stroud Valley (1 seat) Party Candidate Votes % ±% Green Martin Baxendale* 394 54.5 Labour Joe Ambridge 234 32.4 Conservative John Stanton 95 13.1 Majority 160 22.1 Turnout 728 42.5 Rejected ballots 4 0.5 Green win
The Stanleys The Stanleys (2 seats) Party Candidate Votes % ±% Labour Stephen Leslie Lydon* 740 50.5 Conservative Nigel William John Studdert-Kennedy* 617 42.1 Labour Debbie Tara Hicks 540 36.9 Conservative Lawrie Hall 534 36.5 Green Nicola Caryl Hillary 283 19.3 Majority 77 5.2 Turnout 1,479 44.3 Rejected ballots 15 1.0 Labour win Conservative win
Thrupp Thrupp (1 seat) Party Candidate Votes % ±% Green Martin Whiteside* 620 69.7 Conservative Steve Wigzell 170 19.1 Labour Rod Beer 100 11.2 Majority 450 50.6 Turnout 896 48.2 Rejected ballots 4 0.4 Green win
Wotton-under-Edge Wotton-under-Edge (3 seats) Party Candidate Votes % ±% Liberal Democrats Ken Tucker* 1,622 63.5 Green Catherine Braun 830 32.5 Liberal Democrats George Butcher 804 31.5 Conservative Lesley Reeves* 754 29.5 Liberal Democrats Adrian Walker-Smith 745 29.2 Independent Alex Wilkinson 722 28.3 Conservative Henry Binns 480 18.8 Conservative Alexander Wheeler 419 16.4 UKIP Henry David Hinder 401 15.7 Majority 50 2.0 Turnout 2,558 47.2 Rejected ballots 5 0.2 Liberal Democrats win Green win Liberal Democrats win
References ^ "District Council Statement of Persons Nominated". Stroud District Council . Archived from the original on 26 April 2016. Retrieved 20 April 2016 . ^ "District and Parish/Town Council elections". Stroud District Council . Archived from the original on 26 April 2016. Retrieved 20 April 2016 .