Curling competition at Aberdeen, Scotland
2009 Le Gruyère European Curling Championships |
---|
|
Host city | Aberdeen, Scotland |
---|
Arena | Linx Ice Arena |
---|
Dates | 4-12 December |
---|
Men's winner | Sweden |
---|
Curling club | Karlstads CK, Karlstad |
---|
Skip | Niklas Edin |
---|
Third | Sebastian Kraupp |
---|
Second | Fredrik Lindberg |
---|
Lead | Viktor Kjäll |
---|
Alternate | Oskar Eriksson |
---|
Coach | Sören Gran |
---|
Finalist | Switzerland |
---|
Women's winner | Germany |
---|
Curling club | SC Riessersee, Garmisch-Partenkirchen |
---|
Skip | Andrea Schöpp |
---|
Third | Melanie Robillard |
---|
Second | Monika Wagner |
---|
Lead | Corinna Scholz |
---|
Alternate | Stella Heiß |
---|
Coach | Rainer Schöpp |
---|
Finalist | Switzerland |
---|
|
The 2009 Le Gruyère European Curling Championships were held in Aberdeen, Scotland from 4 to 12 December 2009. The A-Group tournament took place at the Linx Ice Arena, and the B-Group are playing at Curl Aberdeen.
A total of 51 teams from 30 European countries were competing.
Men's Teams
Group A
*Ulrik Schmidt skips and throws third stones
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key |
| Countries to Playoffs |
| Countries to Tiebreakers |
| Countries relegated to 2010 Group B |
Round Robin
Draw 1
Saturday 5 December, 08:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Kapp) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 8 |
Denmark (Schmidt) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Ferronato) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
France (Dufour) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Norway (Ulsrud) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Switzerland (Stöckli) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Edin) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Scotland (Murdoch) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Finland (Rantamäki) | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 9 |
Czech Republic (Snitil) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 8 |
Draw 2
Saturday 3 December, 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Rantamäki) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 2 | 9 |
Italy (Ferronato) | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Kapp) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Sweden (Edin) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | X | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ulsrud) | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 8 |
Denmark (Schmidt) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
France (Dufour) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Scotland (Murdoch) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Draw 3
Sunday 6 December, 09:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Murdoch) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
Czech Republic (Snitil) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Schmidt) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Sweden (Edin) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
France (Dufour) | 0 | 0 | 2 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 | X | 11 |
Finland (Rantamäki) | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Stöckli) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 | X | X | X | 10 |
Germany (Kapp) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ulsrud) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 8 |
Italy (Ferronato) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 6 |
Draw 4
Sunday 6 December, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Schmidt) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 6 |
France (Dufour) | 1 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ulsrud) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | X | X | X | X | 10 |
Germany (Kapp) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Ferronato) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 6 |
Czech Republic (Snitil) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Murdoch) | 3 | 0 | 2 | 3 | 4 | 3 | X | X | X | X | 15 |
Finland (Rantamäki) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Sweden (Edin) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Switzerland (Stöckli) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Draw 5
Monday 7 December, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Norway (Ulsrud) | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 9 |
Finland (Rantamäki) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
France (Dufour) | 1 | 1 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Switzerland (Stöckli) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Schmidt) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Scotland (Murdoch) | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 8 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Ferronato) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Sweden (Edin) | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 4 | X | X | X | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Snitil) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 4 |
Germany (Kapp) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Draw 6
Tuesday 8 December, 08:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Snitil) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 5 |
Sweden (Edin) | 0 | 3 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Kapp) | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Scotland (Murdoch) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | 2 | 1 | 10 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Stöckli) | 0 | 4 | 0 | 6 | 1 | 0 | 2 | X | X | X | 13 |
Italy (Ferronato) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | X | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
France (Dufour) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 7 |
Norway (Ulsrud) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Schmidt) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 | 1 | X | X | 9 |
Finland (Rantamäki) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Draw 7
Tuesday 8 December, 16:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Ferronato) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 1 |
Germany (Kapp) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 4 | X | X | X | 9 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Snitil) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Denmark (Schmidt) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Sweden (Edin) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
France (Dufour) | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Rantamäki) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 2 |
Switzerland (Stöckli) | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Murdoch) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Norway (Ulsrud) | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 9 |
Draw 8
Wednesday 9 December, 09:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Stöckli) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Scotland (Murdoch) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Edin) | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1 | X | X | X | 9 |
Finland (Rantamäki) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 1 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Snitil) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
Norway (Ulsrud) | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | X | X | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Schmidt) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 2 | X | X | X | 8 |
Italy (Ferronato) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Germany (Kapp) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 8 |
France (Dufour) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Draw 9
Wednesday 9 December, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Edin) | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | X | X | 3 |
Norway (Ulsrud) | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 2 | 2 | X | X | X | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Murdoch) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | 9 |
Italy (Ferronato) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Rantamäki) | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Germany (Kapp) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Snitil) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 |
France (Dufour) | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | X | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Stöckli) | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 7 |
Denmark (Schmidt) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Placement Game
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Czech Republic (Snitil) | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Finland (Rantamaki) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Tiebreaker
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Murdoch) | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | X | 7 |
France (Dufour) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Playoffs
1 vs. 2 game
Thursday 10 December, 20:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Ulsrud) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 |
Sweden (Edin) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
3 vs. 4 game
Thursday 10 December, 20:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Stöckli) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Scotland (Murdoch) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Semifinal
Friday 11 December, 14:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Norway (Ulsrud) | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Switzerland (Stöckli) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 3 | 8 |
Gold Medal Final
Saturday 12 December, 13:30
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Sweden (Edin) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Switzerland (Stöckli) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Group B1
Results
All times local
Draw 1 Saturday 5 December, 08:00
Draw 2 Saturday 5 December, 16:00
Draw 3 Sunday 6 December, 08:00
Draw 4 Sunday 6 December, 16:00
Draw 5 Monday 7 December, 12:00
Draw 6 Monday 7 December, 20:00
Draw 7 Tuesday 8 December, 12:00
Draw 8 Tuesday 8 December, 20:00
Draw 9 Wednesday 9 December, 08:00
Draw 10 Wednesday 9 December, 16:00
Tiebreaker
Group B2
Results
All times local
Draw 1 Saturday 5 December, 12:00
Draw 2 Saturday 5 December, 20:00
Draw 3 Sunday 6 December, 12:00
Draw 4 Sunday 6 December, 20:00
Draw 5 Monday 7 December, 08:00
Draw 6 Monday 7 December, 16:00
Draw 7 Tuesday 8 December, 08:00
Draw 8 Tuesday 8 December, 16:00
Draw 9 Wednesday 9 December, 12:00
Draw 10 Wednesday 9 December, 20:00
Tiebreakers
Group B Playoffs
Russia and Netherlands advance to the A-Group
World Challenge Games
Friday 11 December, 19:00
Saturday 12 December, 08:00
Women's Teams
Group A
*Jensen skips and throws second stones
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key |
| Countries to Playoffs |
| Countries to Tiebreakers |
| Countries relegated to 2010 Group B |
Round Robin
Draw 1
Saturday 5 December, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Privivkova) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
England (Balfour) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Sweden (Norberg) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 6 |
Italy (Appolonio) | 2 | 0 | 0 | 0 | 5 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | 11 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Jensen) | 0 | 2 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 9 |
Finland (Vogt) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Ott) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | X | 6 |
Norway (Rørvik) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 4 |
Draw 2
Saturday 5 December, 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Ott) | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | X | X | X | 10 |
Germany (Schöpp) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Italy (Appolonio) | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Norway (Rørvik) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Privivkova) | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | 1 | X | X | X | X | 10 |
Denmark (Jensen) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | 7 |
England (Balfour) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Norberg) | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | X | 9 |
Finland (Vogt) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Draw 3
Sunday 6 December, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Vogt) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Norway (Rørvik) | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 8 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Balfour) | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 7 |
Denmark (Jensen) | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | 2 | X | 11 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Norberg) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Switzerland (Ott) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Appolonio) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 5 |
Russia (Privivkova) | 4 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | X | 11 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 5 |
Germany (Schöpp) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2 |
Draw 4
Monday 7 December, 09:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Balfour) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Sweden (Norberg) | 0 | 6 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | X | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Russia (Privivkova) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | X | 6 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 4 | 0 | 0 | X | X | 10 |
Norway (Rørvik) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | X | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Vogt) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 4 |
Switzerland (Ott) | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Jensen) | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | X | X | X | X | 8 |
Italy (Appolonio) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | X | 2 |
Draw 5
Monday 7 December, 19:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Scotland (Muirhead) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 5 |
Switzerland (Ott) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 4 | X | 11 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Norberg) | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Italy (Appolonio) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Balfour) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | X | 3 |
Finland (Vogt) | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 5 | X | X | X | X | 10 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Denmark (Jensen) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Rørvik) | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Russia (Privivkova) | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 3 | 9 |
Draw 6
Tuesday 8 December, 12:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Rørvik) | 1 | 0 | 2 | 1 | 4 | 0 | 1 | X | X | X | 9 |
Denmark (Jensen) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Russia (Privivkova) | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Finland (Vogt) | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Appolonio) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 |
Germany (Schöpp) | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Sweden (Norberg) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 |
Scotland (Muirhead) | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Balfour) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Switzerland (Ott) | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | X | 8 |
Draw 7
Tuesday 8 December, 20:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | X | 6 |
Russia (Privivkova) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Rørvik) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 0 | X | 9 |
England (Balfour) | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Denmark (Jensen) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Sweden (Norberg) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Ott) | 0 | 1 | 0 | 5 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 10 |
Italy (Appolonio) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | X | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Vogt) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Scotland (Muirhead) | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 7 |
Draw 8
Wednesday 9 December, 14:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Italy (Appolonio) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 9 |
Finland (Vogt) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 10 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Jensen) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Switzerland (Ott) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Rørvik) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 5 |
Scotland (Muirhead) | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
England (Balfour) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 7 |
Germany (Schöpp) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 0 | 1 | 8 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Russia (Privivkova) | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 |
Sweden (Norberg) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 |
Draw 9
Thursday 10 December, 08:00
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Denmark (Jensen) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Scotland (Muirhead) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Finland (Vogt) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Germany (Schöpp) | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 7 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Ott) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Russia (Privivkova) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Norway (Rørvik) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Sweden (Norberg) | 2 | 2 | 1 | 0 | 2 | 3 | X | X | X | X | 10 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Italy (Appolonio) | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | X | 9 |
England (Balfour) | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 5 |
Tiebreaker
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Sweden (Norberg) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Russia (Privivkova) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
Playoffs
1 vs. 2 game
Thursday 10 December, 20:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Ott) | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 8 |
Denmark (Jensen) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
3 vs. 4 game
Thursday 10 December, 20:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Germany (Schöpp) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 3 | X | 10 |
Russia (Privivkova) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Semifinal
Friday 11 December, 19:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Denmark (Jensen) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Germany (Schöpp) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 |
Gold Medal Final
Saturday 12 December, 10:00
Team | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Switzerland (Ott) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Germany (Schöpp) | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Group B1
Results
All times local
Draw 1 Saturday 5 December, 08:00
Draw 2 Saturday 5 December, 16:00
Draw 3 Sunday 6 December, 08:00
Draw 4 Sunday 6 December, 16:00
Draw 5 Monday 7 December, 12:00
Draw 6 Monday 7 December, 20:00
Draw 7 Tuesday 8 December, 12:00
Draw 8 Tuesday 8 December, 20:00
Draw 9 Wednesday 9 December, 08:00
Draw 10 Wednesday 9 December, 16:00
Group B2
Results
All times local
Draw 1 Saturday 5 December, 20:00
Draw 2 Sunday 6 December, 12:00
Draw 3 Sunday 6 December, 20:00
Draw 4 Monday 7 December, 08:00
Draw 5 Monday 7 December, 16:00
Draw 6 Tuesday 8 December, 08:00
Draw 7 Tuesday 8 December, 16:00
Draw 8 Wednesday 9 December, 12:00
Group B Playoffs
Netherlands and Latvia advance to the A-Group
World Challenge Games
Friday 11 December, 19:00
Saturday 12 December, 08:00
External links
57°08′51″N 2°05′43″W / 57.14750°N 2.09528°W / 57.14750; -2.09528
1970s | |
---|
1980s | |
---|
1990s | |
---|
2000s | |
---|
2010s | |
---|
2020s | |
---|
|