Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji 1998
Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji 1998 Finsko | |
---|---|
Datum | 25. prosince 1997 – 3. ledna 1998 |
Pořadí | 22. ročník |
Města | Helsinky a Hämeenlinna |
Arény | Hartwall Arena Ritari-areena |
Počet účastníků | 10 |
Počet zápasů | 34 |
Počet gólů | 219 |
Nejproduktivnější | Jeff Farkas 10 bodů |
Nejlepší brankář | David Aebischer |
Zlato | Finsko |
Stříbro | Rusko |
Bronz | Švýcarsko |
Postupující | Bělorusko |
Sestupující | Německo |
Návštěvnost | 139 680 |
← MSJ 1997 MSJ 1999 → |
Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji 1998 se konalo 25. prosince 1997 až 3. ledna 1998 ve finských městech Helsinki a Hämeenlinna.
Stadiony
Helsinki | Hämeenlinna |
---|---|
Hartwall Arena Kapacita: 13 349 19 zápasů | Ritari-areena Kapacita: 5 360 15 zápasů |
Základní skupiny
Skupina A
Tým | Z | V | P | R | VG | OG | B |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Finsko | 4 | 3 | 0 | 1 | 17 | 10 | 7 |
2. Česko | 4 | 2 | 1 | 1 | 16 | 12 | 5 |
3. Švédsko | 4 | 2 | 2 | 0 | 16 | 6 | 4 |
4. Kanada | 4 | 2 | 2 | 0 | 9 | 7 | 4 |
5. Německo | 4 | 0 | 4 | 0 | 1 | 24 | 0 |
25. prosince 1997 | Finsko | 3 – 2 | Kanada | Helsinky |
25. prosince 1997 | Česko | 2 – 1 | Švédsko | Hämeenlinna |
26. prosince 1997 | Švédsko | 4 – 0 | Kanada | Helsinky |
26. prosince 1997 | Finsko | 5 – 0 | Německo | Hämeenlinna |
27. prosince 1997 | Česko | 9 – 1 | Německo | Helsinky |
28. prosince 1997 | Kanada | 5 – 0 | Česko | Helsinky |
28. prosince 1997 | Finsko | 4 – 3 | Švédsko | Helsinky |
29. prosince 1997 | Švédsko | 8 – 0 | Německo | Helsinky |
30. prosince 1997 | Kanada | 2 – 0 | Německo | Helsinky |
30. prosince 1997 | Finsko | 5 – 5 | Česko | Helsinky |
Skupina B
Tým | Z | V | P | R | VG | OG | B |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. Rusko | 4 | 3 | 0 | 1 | 22 | 6 | 7 |
2. Švýcarsko | 4 | 2 | 1 | 1 | 14 | 8 | 5 |
3. USA | 4 | 2 | 2 | 0 | 17 | 12 | 4 |
4. Kazachstán | 4 | 1 | 3 | 0 | 8 | 29 | 2 |
5. Slovensko | 4 | 1 | 3 | 0 | 9 | 15 | 2 |
25. prosince 1997 | Rusko | 12 – 1 | Kazachstán | Hämeenlinna |
25. prosince 1997 | Slovensko | 6 – 3 | USA | Helsinky |
26. prosince 1997 | USA | 8 – 2 | Kazachstán | Helsinky |
26. prosince 1997 | Švýcarsko | 3 – 1 | Slovensko | Hämeenlinna |
27. prosince 1997 | Rusko | 3 – 3 | Švýcarsko | Helsinky |
28. prosince 1997 | Kazachstán | 5 – 2 | Slovensko | Hämeenlinna |
28. prosince 1997 | Rusko | 3 – 2 | USA | Hämeenlinna |
29. prosince 1997 | Švýcarsko | 7 – 0 | Kazachstán | Hämeenlinna |
30. prosince 1997 | Rusko | 4 – 0 | Slovensko | Hämeenlinna |
30. prosince 1997 | USA | 4 – 1 | Švýcarsko | Hämeenlinna |
O udržení
1. ledna 1998 | Slovensko | 9 – 0 (1–0, 4–0, 4–0) | Německo | Helsinky |
3. ledna 1998 | Slovensko | 8 – 3 (0–1, 3–2, 5–0) | Německo | Helsinky |
Play off
Čtvrtfinále
31. prosince 1997 | Rusko | 2 – 1 (1–0, 0–0, 0–1, 1-0) | Kanada | Hämeenlinna |
|
Maxim Afinogenov 9:21ot |
31. prosince 1997 | Finsko | 14 – 1 (6–1, 5–0, 3–0) | Kazachstán | Helsinky |
31. prosince 1997 | Švýcarsko | 2 – 1 SN (0–0, 0–0, 1–1, 0-0, 5-4) | Švédsko | Helsinky |
31. prosince 1997 | Česko | 4 – 1 (0–0, 3–0, 1–1) | USA | Hämeenlinna |
O umístění
2. ledna 1998 | USA | 3 – 0 (1–0, 1–0, 1–0) | Kanada | Hämeenlinna |
2. ledna 1998 | Švédsko | 5 – 1 (1–0, 2–0, 2–1) | Kazachstán | Hämeenlinna |
Semifinále
1. ledna 1998 | Rusko | 5 – 1 (0–0, 3–1, 2–0) | Česko | Helsinky |
1. ledna 1998 | Finsko | 2 – 1 (1–0, 0–0, 1–1) | Švýcarsko | Helsinky |
O 7. místo
3. ledna 1998 | Kazachstán | 6 – 3 (2–0, 2–0, 2–3) | Kanada | Hämeenlinna |
O 5. místo
3. ledna 1998 | USA | 4 – 3 (1–2, 2–0, 1–1) | Švédsko | Hämeenlinna |
O 3. místo
3. ledna 1998 | Švýcarsko | 4 – 3 SN (2–0, 0–2, 1–1, 0-0, 2-0) | Česko | Helsinky |
Finále
3. ledna 1998 | Finsko | 2 – 1 (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0) | Rusko | Helsinky |
|
44. Pasi Puistola (Pasi Petriläinen) 74. Niklas Hagman (Olli Jokinen, Eero Somervuori) | 38. Dimitri Vlassenkov |
Statistiky
Tabulka produktivity
Poř. | Hráč | Stát | Z | G | A | B |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jeff Farkas | USA | 7 | 6 | 4 | 10 |
2 | Olli Jokinen | Finsko | 7 | 4 | 6 | 10 |
3 | Eero Somervuori | Finsko | 7 | 3 | 6 | 9 |
4 | Ladislav Nagy | Slovensko | 6 | 6 | 2 | 8 |
5 | Brian Gionta | USA | 7 | 5 | 3 | 8 |
6 | Timo Vertala | Finsko | 7 | 4 | 4 | 8 |
7 | Marián Hossa | Slovensko | 6 | 4 | 4 | 8 |
8 | Marcus Nilson | Švédsko | 7 | 3 | 5 | 8 |
9 | Andrej Podkonický | Slovensko | 6 | 3 | 5 | 8 |
10 | Maxim Balmočnych | Rusko | 7 | 2 | 6 | 8 |
Turnajová ocenění
Brankář | Obránce | Útočníci | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Ceny direktoriátu IIHF | David Aebischer | Pavel Skrbek | Olli Jokinen | |||
All-Star Tým (podle médií) | David Aebischer | Pierre Hedin | Andrej Markov | Olli Jokinen | Eero Somervuori | Maxim Balmočnych |
Konečné pořadí
Pořadí | Tým |
---|---|
Finsko | |
Rusko | |
Švýcarsko | |
4. | Česko |
5. | USA |
6. | Švédsko |
7. | Kazachstán |
8. | Kanada |
9. | Slovensko |
10. | Německo |
Německo sestoupilo do B-skupiny na Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji 1999.
Soupisky nejlepších mužstev
Niklas Bäckström, Mika Noronen – Pasi Petriläinen, Pasi Puistola, Marko Kauppinen, Ari Vallin, Ilkka Mikkola, Timo Ahmaoja, Tomi Källarsson – Olli Jokinen, Eero Somervuori, Timo Vertala, Jyrki Louhi, Niko Kapanen, Teemu Elomo, Niklas Hagman, Timo Seikkula, Kari Kalto, Olli Ahonen, Johannes Alanen, Toni Dahlman, Tomasz Valtonen
Maxim Afinogenov, Vladimír Antipov, Denis Archipov, Maxim Balmotschnych, Denis Chlopotnov, Michail Donika, Alexei Krowopuskow, Andrei Krutschinin, Oleg Kwascha, Roman Ljaschenko, Andrej Markov, Jegor Michailow, Dmitri Mylnikov, Waleri Pokrowski, Sergei Schichanow, Denis Schwidki, Andrei Sidjakin, Alexei Tesikow, Michail Tschernow, Artjom Tschubarow, Witali Wischnewski, Dmitri Wlassenkow
Trenéři: Pjotr Worobjow, Walentin Gurejew
David Aebischer, Marco Bührer – Ralph Bundi, Patrick Fischer, Alain Reist, Julien Vauclair, Jan von Arx, Marc Werlen, Markus Wüthrich – Alex Chatelain, Björn Christen, Flavien Conne, Sven Lindemann, Michel Mouther, Laurent Müller, Marc Reichert, Michel Riesen, Sandro Rizzi, Mario Schocher, René Stüssi, Adrian Wichser, Thomas Ziegler
Nižší skupiny
B skupina
Šampionát B skupiny se odehrál v Polsku ve městech Sosnovec a Tychy, postup na MSJ 1999 si vybojovalo Bělorusko, naopak sestoupilo Japonsko.
C skupina
Šampionát C skupiny se odehrál v Estonsku ve městech Tallinn a Kohtla-Järve, postup do B skupiny MSJ 1999 si vybojovalo Dánsko, naopak sestoupilo Rumunsko.
D skupina
Šampionát D skupiny se odehrál v Litvěve městech Kaunas a Elektrėnai, postup do C skupny MSJ 1999 si vybojovali domácí.
- Litva
- Nizozemsko
- Jugoslávie
- Španělsko
- Mexiko
- Bulharsko
- JAR
- Turecko
Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji | |
---|---|
1974 • 1975 • 1976 • 1977 • 1978 • 1979 • 1980 • 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 • 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 • 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 • 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 • 2021 • 2022 • 2023 • 2024 | |
Elitní skupina MSJ 2023 | |
I. divize | |
Zaniklé (elitní skupina) | |
Ocenění |
Medailisté na MSJ 1998 | |
---|---|
Finsko 20 | Brankáři: Niklas Bäckström • Mika Noronen |
Rusko 20 | Maxim Afinogenov • Vladimir Antipov • Děnis Archipov • Maxim Balmočnych • Děnis Chlopotnov • Michail Donika • Alexej Krovopuskov • Andrej Kručinin • Oleg Kvaša • Roman Ljašenko • Andrej Markov • Jegor Michajlov • Dmitrij Mylnikov • Valerij Pokrovskij • Sergej Šichanov • Děnis Švidkij • Andrej Siďakin • Alexej Tezikov • Michail Černov • Arťom Čubarov • Vitalij Višněvskij • Dmitrij Vlasenkov Trenér: Pjotr Vorobjov • Valentin Gurejev |
Švýcarsko 20 | Brankáři: David Aebischer • Marco Bührer |