88. ročník udílení Oscarů
88. ročník Oscarů | |
---|---|
Informace | |
Místo konání | Dolby Theatre Hollywood, Los Angeles |
Datum | 28. února 2016 |
Moderátor | Chris Rock |
Nejlepší film | |
Spotlight | |
Nejlepší herecký výkon | |
herečka | Brie Larson – Room |
herec | Leonardo DiCaprio – Revenant Zmrtvýchvstání |
vedlejší herečka | Alicia Vikander – Dánská dívka |
vedlejší herec | Mark Rylance – Most špionů |
Nejvíce Oscarů | |
získaných | Šílený Max: Zběsilá cesta – 6 |
nominací | Revenant Zmrtvýchvstání – 12 |
◄ 87. ročník | 89. ročník ► |
88. ročník udílení Oscarů se konal 28. února 2016[1] v Dolby Theatre (dříve Kodak Theatre) v Hollywoodu v Los Angeles, pod hlavičkou Akademie filmového umění a věd, která vybírala jednotlivé vítěze ze 24 různých kategorií. Galavečerem podruhé provázel herec Chris Rock, když předtím uváděl předávání cen v roce 2005.[2] Nejvíc Oscarů získal film Šílený Max: Zběsilá cesta, a to šest.
Dne 14. listopadu 2015 Akademie ocenila na svém 7. ročníku tradičního slavnostního večera Governors Awards některé tvůrce speciálními cenami.[3] Dne 13. února 2016 Akademie ocenila ty, kteří filmu přispívají po technické stránce. Tímto večerem provázeli Olivia Munnová a Jason Segel.[4]
Nominace
Nejlepší film
- Spotlight – Michael Sugar, Steve Golin, Nicole Rocklin a Blye Pagon Faust
- Sázka na nejistotu – Brad Pitt, Dede Gardner a Jeremy Kleiner
- Most špionů – Steven Spielberg, Marc Platt a Kristie Macosko Krieger
- Brooklyn – Finola Dwyer a Amanda Posey
- Šílený Max: Zběsilá cesta – Doug Mitchell a George Miller
- Marťan – Simon Kinberg, Ridley Scott, Michael Schaefer a Mark Huffam
- Revenant Zmrtvýchvstání – Arnon Milchan, Steve Golin, Alejandro G. Iñárritu, Mary Parent a Keith Redmon
- Room – Ed Guiney
Nejlepší režie
- Alejandro G. Iñárritu – Revenant Zmrtvýchvstání
- Adam McKay – Sázka na nejistotu
- George Miller – Šílený Max: Zběsilá cesta
- Lenny Abrahamson – Room
- Tom McCarthy – Spotlight
Nejlepší herec
- Leonardo DiCaprio – Revenant Zmrtvýchvstání jako Hugh Glass
- Bryan Cranston – Trumbo jako Dalton Trumbo
- Matt Damon – Marťan jako Mark Watney
- Michael Fassbender – Steve Jobs jako Steve Jobs
- Eddie Redmayne – Dánská dívka jako Lili Elbe
Nejlepší herečka
- Brie Larson – Room jako Joy „Ma“ Newsome
- Cate Blanchettová – Carol jako Carol Aird
- Jennifer Lawrenceová – Joy jako Joy Mangano
- Charlotte Rampling – 45 let jako Kate Mercer
- Saoirse Ronanová – Brooklyn jako Eilis Lacey
Nejlepší herec ve vedlejší roli
- Mark Rylance – Most špionů jako Rudolf Abel
- Christian Bale – Sázka na nejistotu jako Michael Burry
- Tom Hardy – Revenant Zmrtvýchvstání jako John Fitzgerald
- Mark Ruffalo – Spotlight jako Michael Rezendes
- Sylvester Stallone – Creed jako Rocky Balboa
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
- Alicia Vikander – Dánská dívka jako Gerda Wegener
- Jennifer Jason Leigh – Osm hrozných jako Daisy Domergue
- Rooney Mara – Carol jako Therese Belivet
- Rachel McAdamsová – Spotlight jako Sacha Pfeiffer
- Kate Winsletová – Steve Jobs jako Joanna Hoffman
Nejlepší původní scénář
- Spotlight – Tom McCarthy a Josh Singer
- Most špionů – Matt Charman, Ethan Coen a Joel Coen
- Ex Machina – Alex Garland
- V hlavě – Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley a Ronnie del Carmen
- Straight Outta Compton – Jonathan Herman, Andrea Berloff, S. Leigh Savidge a Alan Wenkus
Nejlepší adaptovaný scénář
- Sázka na nejistotu – Adam McKay a Charles Randolph z předlohy Sázka na nejistotu od Michaela Lewise
- Brooklyn – Nick Hornby z předlohy Brooklyn od Colma Tóibína
- Carol – Phyllis Nagy z předlohy Cena soli od Patricie Highsmithové
- Marťan – Drew Goddard z předlohy Marťan od Andyho Weira
- Room – Emma Donoghue z předlohy Room od Emmy Donoghueové
Nejlepší animovaný film
- V hlavě – Pete Docter a Jonas Rivera
- Anomalisa – Charlie Kaufman, Duke Johnson a Rosa Tran
- Chlapec a svět – Alê Abreu
- Ovečka Shaun ve filmu – Mark Burton a Richard Starzak
- Omoide no Marnie – Hiromasa Jonebajaši and Jošiaki Nišimura
Nejlepší cizojazyčný film
- Saulův syn (Maďarsko) v maďarštině – László Nemes
Nejlepší celovečerní dokumentární film
- Amy – Asif Kapadia a James Gay-Rees
- Země kartelů – Matthew Heineman a Tom Yellin
- Podoba ticha – Joshua Oppenheimer a Signe Byrge Sørensen
- What Happened, Miss Simone? – Liz Garbus, Amy Hobby, a Justin Wilkes
- Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom – Evgeny Afineevsky a Den Tolmor
Nejlepší krátký dokumentární film
- Dívka v řece: Cena odpuštění – Sharmeen Obaid-Chinoy
- Body Team 12 – David Darg a Bryn Mooser
- Chau, Beyond the Lines – Courtney Marsh a Jerry Franck
- Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah – Adam Benzine
- Last Day of Freedom – Dee Hibbert-Jones a Nomi Talisman
Nejlepší krátkometrážní hraný film
- Zádrhel – Benjamin Cleary a Serena Armitage
- Ave Maria – Eric Dupont a Basil Khalil
- Den první – Henry Hughes
- Všechno dobře dopadne – Patrick Vollrath
- Přítel – Jamie Donoughue
Nejlepší krátký animovaný film
- Bear Story – Pato Escala Pierart a Gabriel Osorio Vargas
- Prologue – Imogen Sutton a Richard Williams
- Super Team – Nicole Paradis Grindle a Sanjay Patel
- Bez kosmu žít nemůžeme – Konstantin Bronzit
- Svět zítřka – Don Hertzfeldt
Nejlepší hudba
- Osm hrozných – Ennio Morricone
- Most špionů – Thomas Newman
- Carol – Carter Burwell
- Sicario: Nájemný vrah – Jóhann Jóhannsson
- Star Wars: Síla se probouzí – John Williams
Nejlepší píseň
- „Writing's on the Wall“ – Spectre – hudba a text: Jimmy Napes a Sam Smith
- „Earned It“ – Padesát odstínů šedi – hudba a text: Ahamad Balshe (Belly), Stephan Moccio, „Jason Daheala“ Quenneville, Abel Tesfaye (The Weeknd)
- „Manta Ray“ – Zastavte vymírání – hudba: J. Ralph, text: Anohni
- „Simple Song#3“ – Mládí – hudba a text: David Lang
- „Til It Happens to You“ – Lovný revír – hudba a text: Lady Gaga a Diane Warren
Nejlepší střih zvuku
- Šílený Max: Zběsilá cesta – Mark A. Mangini a David White
- Marťan – Oliver Tarney
- Revenant Zmrtvýchvstání – Martin Hernández a Lon Bender
- Sicario: Nájemný vrah – Alan Robert Murray
- Star Wars: Síla se probouzí – Matthew Wood a David Acord
Nejlepší zvuk
- Šílený Max: Zběsilá cesta – Chris Jenkins, Gregg Rudloff a Ben Osmo
- Most špionů – Andy Nelson, Gary Rydstrom a Drew Kunin
- Marťan – Paul Massey, Mark Taylor a Mac Ruth
- Revenant Zmrtvýchvstání – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom a Chris Duesterdiek
- Star Wars: Síla se probouzí – Andy Nelson, Christopher Scarabosio a Stuart Wilson
Nejlepší výprava
- Šílený Max: Zběsilá cesta – Colin Gibson a Lisa Thompson
- Most špionů – Rena DeAngelo, Bernhard Henrich a Adam Stockhausen
- Dánská dívka – Michael Standish a Eve Stewart
- Marťan – Celia Bobak a Arthur Max
- Revenant Zmrtvýchvstání – Jack Fisk a Hamish Purdy
Nejlepší kamera
- Revenant Zmrtvýchvstání – Emmanuel Lubezki
- Carol – Ed Lachman
- Osm hrozných – Robert Richardson
- Šílený Max: Zběsilá cesta – John Seale
- Sicario: Nájemný vrah – Roger Deakins
Nejlepší masky
- Šílený Max: Zběsilá cesta – Lesley Vanderwalt, Elka Wardega a Damian Martin
- Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel – Love Larson a Eva von Bahr
- Revenant Zmrtvýchvstání – Siân Grigg, Duncan Jarman a Robert Pandini
Nejlepší kostýmy
- Šílený Max: Zběsilá cesta – Jenny Beavan
- Carol – Sandy Powell
- Popelka – Sandy Powell
- Dánská dívka – Paco Delgado
- Revenant Zmrtvýchvstání – Jacqueline West
Nejlepší střih
- Šílený Max: Zběsilá cesta – Margaret Sixel
- Sázka na nejistotu – Hank Corwin
- Revenant Zmrtvýchvstání – Stephen Mirrione
- Spotlight – Tom McArdle
- Star Wars: Síla se probouzí – Maryann Brandon a Mary Jo Markey
Nejlepší vizuální efekty
- Ex Machina – Mark Williams Ardington, Sara Bennett, Paul Norris a Andrew Whitehurst
- Šílený Max: Zběsilá cesta – Andrew Jackson, Dan Oliver, Andy Williams a Tom Wood
- Marťan – Anders Langlands, Chris Lawrence, Richard Stammers a Steven Warner
- Revenant Zmrtvýchvstání – Richard McBride, Matt Shumway, Jason Smith a Cameron Waldbauer
- Star Wars: Síla se probouzí – Chris Corbould, Roger Guyett, Paul Kavanagh a Neal Scanlan
Uvádějící a účinkující
Následující jednotlivci předávali ceny nebo vystupovali se svými hudebními čísly.[5][6]
Uvádějící
Jméno | Úloha |
---|---|
K, EllenEllen K | Hlasatelka 88. výročních cen Akademie |
Bluntová, EmilyEmily Bluntová Theronová, CharlizeCharlize Theronová | předávající cenu za nejlepší původní scénář |
Crowe, RussellRussell Crowe Gosling, RyanRyan Gosling | předávající cenu za nejlepší adaptovaný scénář |
Silverman, SarahSarah Silverman | uvádějící nominaci za nejlepší filmovou píseň „Writing's on the Wall“ |
Cavill, HenryHenry Cavill Washingtonová, KerryKerry Washingtonová | představující filmy Marťan a Sázka na nejistotu v nominaci za nejlepší film |
Simmons, J. K.J. K. Simmons | předávající cenu za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli |
Blanchettová, CateCate Blanchettová | předávající cenu za nejlepší kostýmy |
Carell, SteveSteve Carell Fey, TinaTina Fey | předávající cenu za nejlepší výpravu a dekorace |
Leto, JaredJared Leto Robbie, MargotMargot Robbie | předávající cenu za nejlepší masky |
Garnerová, JenniferJennifer Garnerová del Toro, BenicioBenicio del Toro | představující filmy Revenant Zmrtvýchvstání a Šílený Max: Zběsilá cesta v nominaci za nejlepší film |
B. Jordan, MichaelMichael B. Jordan McAdamsová, RachelRachel McAdamsová | předávající cenu za nejlepší kameru |
Chopra, PriyankaPriyanka Chopra Schreiber, LievLiev Schreiber | předávající cenu za nejlepší střih |
Boseman, ChadwickChadwick Boseman Evans, ChrisChris Evans | předávající cenu za nejlepší střih zvuku |
Serkis, AndyAndy Serkis | předávající cenu za nejlepší zvuk |
Munnová, OliviaOlivia Munnová Segel, JasonJason Segel | uvádějící večer filmu přispívajících po technické stránce a Gordon E. Sawyer Award |
Kevin, Stuart & Bob (hlas Pierre Coffin) | předávající cenu za nejlepší krátký animovaný film |
Šerif Woody (hlas Tom Hanks) Buzz Rakeťák (hlas Tim Allen) | předávající cenu za nejlepší celovečerní animovaný film |
Hart, KevinKevin Hart | uvádějící nominaci za nejlepší filmovou píseň „Earned It“ |
Winsletová, KateKate Winsletová Witherspoon, ReeseReese Witherspoon | představující filmy Most špionů a Spotlight v nominaci za nejlepší film |
Arquette, PatriciaPatricia Arquette | předávající cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli |
C.K., LouisLouis C.K. | předávající cenu za nejlepší krátký dokumentární film |
Patel, DevDev Patel Ridley, DaisyDaisy Ridley | předávající cenu za nejlepší celovečerní dokumentární film |
Goldbergová, WhoopiWhoopi Goldbergová | uvádějící části Honorary Academy Award a Jean Hersholt Humanitarian Award |
Isaacs, Cheryl BooneCheryl Boone Isaacs (presidentka AMPAS) | speciální projev o výhodách filmu a jeho rozmanitosti |
Gossett Jr., LouisLouis Gossett Jr. | představující část In memoriam, která vzdává úctu zemřelým osobnostem kinematografie |
Attah, AbrahamAbraham Attah Tremblay, JacobJacob Tremblay | předávající cenu za nejlepší krátkometrážní hraný film |
Byung-hun, LeeLee Byung-hun Vergara, SofíaSofía Vergara | předávající cenu za nejlepší cizojazyčný film |
Biden, JoeJoe Biden | uvádějící nominaci za nejlepší filmovou píseň „Til It Happens to You“ |
Jones, QuincyQuincy Jones Williams, PharrellPharrell Williams | předávající cenu za nejlepší hudbu |
Common, Common Legend, JohnJohn Legend | předávající cenu za nejlepší filmovou píseň |
G, AliAli G (ztvárněn Sachou Baronem Cohenem) Wilde, OliviaOlivia Wilde | představující filmy Room a Brooklyn v nominaci za nejlepší film |
Abrams, J. J.J. J. Abrams | předávající cenu za nejlepší režii |
Redmayne, EddieEddie Redmayne | předávající cenu za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli |
Moore, JulianneJulianne Moore | předávající cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli |
Freeman, MorganMorgan Freeman | předávající cenu za nejlepší film |
Účinkující
Jméno | Úloha | Píseň |
---|---|---|
Harold Wheeler | Hudebních aranžér/dirigent | orchestr |
Sam Smith | vystupující | „Writing's on the Wall“ z filmu Spectre |
The Weeknd, The Weeknd | vystupující | „Earned It“ z filmu Padesát odstínů šedi |
Grohl, DaveDave Grohl | vystupující | „Blackbird“ (při vzpomínkovém segmentu) |
Lady Gaga, Lady Gaga | vystupující | „Til It Happens to You“ z filmu Lovný revír |
Odkazy
Poznámky
Vítěz je vyznačený tučně a na prvním místě. Pokud má film distribuční název, je uveden pod ním.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku 88th Academy Awards na anglické Wikipedii.
- ↑ 88th Academy Awards/Oscars 2016 Live Streaming 28th Feb 2016 [online]. [cit. 2016-02-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-01. (anglicky)
- ↑ OLDHAM, Stuart. Chris Rock Confirmed to host The Oscars. Variety. Penske Media Corporation, 21. října 2015. Dostupné online [cit. 21. října 2015]. (anglicky)
- ↑ WHIPP, Glenn. Governors Awards: Academy bestows honors, announces new diversity initiative. Los Angeles Times. 15. listopadu 2015. Dostupné online [cit. February 4, 2016]. (anglicky)
- ↑ SARAH, Huggins. Olivia Munn and Jason Segel To Host 2016 Sci-Tech Awards. The Academy. Oscar.org, 29. ledna 2015. Dostupné online [cit. 29. ledna 2015]. (anglicky)
- ↑ Oscars 2016 Presenters and Performers: The Complete List (So Far!) [online]. The Academy, 3. února 2016 [cit. 2016-02-09]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ OSCAR WINNERS MORGAN FREEMAN AND JOHN LEGEND ADDED AS PRESENTERS ALONG WITH J.J. ABRAMS, SACHA BARON COHEN AND HENRY CAVILL DAVE GROHL WILL GIVE A SPECIAL PERFORMANCE [online]. The Academy, 18. února 2016 [cit. 2016-02-18]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu 88. ročník udílení Oscarů na Wikimedia Commons
- (anglicky) 88. ročník Oscarů – oficiální stránky
- (anglicky) Oscars.org – oficiální stránky Akademie filmového umění a věd
Oscar | |
---|---|
Současná ocenění | Nejlepší film • Nejlepší režie • Nejlepší herečka • Nejlepší herec • Nejlepší herečka ve vedlejší roli • Nejlepší herec ve vedlejší roli • Nejlepší původní scénář • Nejlepší adaptovaný scénář • Nejlepší kamera • Nejlepší střih • Nejlepší výprava • Nejlepší kostýmy • Nejlepší hudba • Nejlepší filmová píseň • Nejlepší zvuk • Nejlepší masky • Nejlepší vizuální efekty • Nejlepší střih zvuku • Nejlepší animovaný film • Nejlepší cizojazyčný film • Nejlepší dokument • Nejlepší krátký hraný film • Nejlepší krátký animovaný film • Nejlepší krátký dokument |
Speciální ceny | Cena Irvinga G. Thalberga • Cena Jeana Hersholta • Čestná cena Akademie • Cena Gordona E. Sawyera • Ceny za vědecký a technický přínos |
Ročníky | 1927/1928 • 1928/1929 • 1929/1930 • 1930/1931 • 1931/1932 • 1932/1933 • 1934 • 1935 • 1936 • 1937 • 1938 • 1939 • 1940 • 1941 • 1942 • 1943 • 1944 • 1945 • 1946 • 1947 • 1948 • 1949 • 1950 • 1951 • 1952 • 1953 • 1954 • 1955 • 1956 • 1957 • 1958 • 1959 • 1960 • 1961 • 1962 • 1963 • 1964 • 1965 • 1966 • 1967 • 1968 • 1969 • 1970 • 1971 • 1972 • 1973 • 1974 • 1975 • 1976 • 1977 • 1978 • 1979 • 1980 • 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 • 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 • 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 • 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 • 2021 • 2022 • 2023 (Uvedené letopočty jsou roky, za které jsou ceny udělovány. Ceremonie se konají v následujícím roce.) |
Různé |