Campionat del Món d'atletisme en pista coberta de 1999
Tipus | Campionat del Món d'atletisme en pista coberta |
---|---|
Organitzador | World Athletics |
Format per | 1999 IAAF World Indoor Championships – women's 4 × 400 metres relay 1999 IAAF World Indoor Championships – women's 1500 metres 1999 IAAF World Indoor Championships – women's 400 metres + ../... 28 |
Nombre de participants | 472 |
Localització i Dates | |
Localització | Green Dome Maebashi (en) (Iwagamimachi (en) ) Maebashi (prefectura de Gunma) |
Estat | Japó |
Interval de temps | 5 març 1999 – 7 març 1999 |
Número d'edició | 7 (1999) |
← 1997 2001 → |
El Campionat del Món d'atletisme en pista coberta de 1999 fou la vuitena edició del Campionat del Món d'atletisme en pista coberta i es disputà entre els dies 5 i 7 de març de 1999 al Green Dome Maebashi de Maebashi (Japó).
Medallistes
Categoria masculina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
60 m | Maurice Greene (USA) | 6.42 (CR) | Tim Harden (USA) | 6.43 (PB) | Jason Gardener (GBR) | 6.46 (AR) |
200 m | Frankie Fredericks (NAM) | 20.10 (CR) | Obadele Thompson (BAR) | 20.26 (AR) | Kevin Little (USA) | 20.48 |
400 m | Jamie Baulch (GBR) | 45.73 | Milton Campbell (USA) | 45.99 | Alejandro Cárdenas (MEX) | 46.02 (NR) |
800 m | Johan Botha (RSA) | 1:45.47 | Wilson Kipketer (DEN) | 1:45.49 | Nico Motchebon (GER) | 1:45.74 |
1500 m | Haile Gebrselassie (ETH) | 3:33.77 (CR) | Laban Rotich (KEN) | 3:33.98 | Andrés Díaz (ESP) | 3:34.46 |
3000 m | Haile Gebrselassie (ETH) | 7:53.57 | Paul Bitok (KEN) | 7:53.79 | Million Wolde (ETH) | 7:53.85 |
60 m tanques | Colin Jackson (GBR) | 7.38 (CR) | Reggie Torian (USA) | 7.40 | Falk Balzer (GER) | 7.44 |
relleus 4x400 m. llisos | Estats Units Andre Morris Dameon Johnson Deon Minor Milton Campbell | 3:02.83 (WR) | Polònia Piotr Haczek Jacek Bocian Piotr Rysiukiewicz Robert Maćkowiak | 3:03.01 (AR) | Regne Unit Allyn Condon Solomon Wariso Adrian Patrick Jamie Baulch | 3:03.20 (NR) |
Salt d'alçada | Javier Sotomayor (CUB) | 2.36 | Vyacheslav Voronin (RUS) | 2.36 | Charles Austin (USA) | 2.33 |
Salt amb perxa | Jean Galfione (FRA) | 6.00 (CR) | Jeff Hartwig (USA) | 5.95 (AR) | Danny Ecker (GER) | 5.85 |
Salt de llargada | Iván Pedroso (CUB) | 8.62 (CR) | Yago Lamela (ESP) | 8.56 (AR) | Erick Walder (USA) | 8.30 |
Triple salt | Charles Friedek (GER) | 17.18 (PB) | LaMark Carter (USA) | 16.98 | Zsolt Czingler (HUN) | 16.98 |
Llançament de pes | Aleksandr Bagach (UKR) | 21.41 | John Godina (USA) | 21.06 | Yuriy Bilonog (UKR) | 20.89 |
Heptatló | Sebastian Chmara (POL) | 6386 (WL) | Erki Nool (EST) | 6374 (NR) | Roman Šebrle (CZE) | 6319 (NR) |
Categoria femenina
Event | Or | Plata | Bronze | |||
60 m[1] | Ekaterini Thanou (GRE) | 6.96 | Gail Devers (USA) | 7.02 | Philomena Mensah (CAN) * | 7.07 |
200 m | Ionela Târlea (ROU) | 22.39 | Svetlana Goncharenko (RUS) | 22.69 | Pauline Davis (BAH) | 22.70 |
400 m | Grit Breuer (GER) | 50.80 | Falilat Ogunkoya (NGR) | 51.25 | Jearl Miles Clark (USA) | 51.45 |
800 m | Ludmila Formanová (CZE) | 1:56.90 (CR) | Maria Mutola (MOZ) | 1:57.17 | Natalya Tsyganova (RUS) | 1:57.47 (NR) |
1500 m | Gabriela Szabo (ROU) | 4:03.23 (CR) | Violeta Beclea (ROU) | 4:03.53 (PB) | Lidia Chojecka (POL) | 4:05.86 (NR) |
3000 m | Gabriela Szabo (ROU) | 8:36.42 | Zahra Ouaziz (MAR) | 8:38.43 (AR) | Regina Jacobs (USA) | 8:39.14 (AR) |
60 m tanques | Olga Xixíguina (KAZ) | 7.86 | Glory Alozie (NGR) | 7.87 | Keturah Anderson (CAN) | 7.90 |
relleus 4x400 m. llisos | Rússia Tatyana Chebykina Svetlana Goncharenko Olga Kotlyarova Natalya Nazarova | 3:24.25 (WR) | Austràlia Susan Andrews Tania Van Heer Tamsyn Lewis Cathy Freeman | 3:26.87 (AR) | Estats Units Monique Hennagan Michelle Collins Zundra Feagin Shanelle Porter | 3:27.59 (AR) |
Salt d'alçada | Khristina Kalcheva (BUL) | 1.99 | Zuzana Hlavoňová (CZE) | 1.96 | Tisha Waller (USA) | 1.96 |
Salt amb perxa | Nastja Ryjikh (GER) | 4.50 (CR) | Vala Flosadóttir (ISL) | 4.45 (NR) | Nicole Rieger (GER) | 4.35 |
Zsuzsanna Szabó (HUN) | ||||||
Salt de llargada | Tatyana Kotova (RUS) | 6.86 (PB) | Shana Williams (USA) | 6.82 (PB) | Iva Prandzheva (BUL) | 6.78 |
Triple salt | Ashia Hansen (GBR) | 15.02 (WL) | Iva Prandzheva (BUL) | 14.94 (NR) | Šárka Kašpárková (CZE) | 14.87 (NR) |
Llançament de pes[2] | Svetlana Krivelyova (RUS) | 19.08 | Krystyna Danilczyk (POL) | 19.00 | Teri Steer (USA) | 18.86 |
Pentatló | Le Shundra Nathan (USA) | 4753 | Irina Belova (RUS) | 4691 | Urszula Włodarczyk (POL) | 4596 |
Medaller
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Estats Units | 3 | 8 | 8 | 19 |
2 | Rússia | 3 | 3 | 1 | 7 |
3 | Romania | 3 | 1 | 0 | 4 |
4 | Alemanya | 3 | 0 | 4 | 6 |
5 | Regne Unit | 3 | 0 | 2 | 5 |
6 | Ethiopia | 2 | 0 | 1 | 3 |
7 | Cuba | 2 | 0 | 0 | 2 |
8 | Polònia | 1 | 2 | 2 | 5 |
9 | Txèquia | 1 | 1 | 2 | 4 |
10 | Bulgària | 1 | 1 | 1 | 3 |
11 | Ucraïna | 1 | 0 | 1 | 2 |
12 | França | 1 | 0 | 0 | 1 |
Grècia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kazakhstan | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Namíbia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Sud-àfrica | 1 | 0 | 0 | 1 | |
17 | Kenya | 0 | 2 | 0 | 2 |
Nigèria | 0 | 2 | 0 | 2 | |
19 | Espanya | 0 | 1 | 1 | 2 |
20 | Austràlia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Barbados | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Dinamarca | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Estònia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Islàndia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Marroc | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Moçambic | 0 | 1 | 0 | 1 | |
27 | Canadà | 0 | 0 | 2 | 2 |
Hongria | 0 | 0 | 2 | 2 | |
29 | Bahames | 0 | 0 | 1 | 1 |
Mèxic | 0 | 0 | 1 | 1 |
Notes
- ↑ La nord-americana Inger Miller aconseguí guanyar la medalla de bronze, però posteriorment fou desqualificada en el control antidopatge [1]
- ↑ L'ucraïnesa Vita Pavlysh guanyà la medalla d'or però fou desqualificada per dopatge.
Enllaços externs
- (anglès) Portal IAAF